Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2018

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2018

Poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2018

W samo południe 6 marca poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2018 - dorocznych nagród Akademii Fonograficznej ZPAV. Złote Fryderyki, czyli nagrody za całokształt twórczości przyznano Zbigniewowi Wodeckiemu, Andrzejowi Dąbrowskiemu i Agnieszce Duczmal. Najwięcej nominacji otrzymała Daria Zawiałow.

Niezmiernie cieszy nas fakt uhonorowania nagrodą za całokształt twórczości zmarłego w ubiegłym roku Zbigniewa Wodeckiego, wspaniałego muzyka i nieodżałowanego Ambasadora Legalnej Kultury, którego kariera została nagle przerwana. Wśród nominowanych znaleźli się także artyści stale współpracujący z Fundacją oraz płyty, których byliśmy partnerami, m.in. "POP." Miuosha czy "WAW-NYC" Marka Napiórkowskiego.

Laureatów w kategoriach muzyki poważnej poznamy 16 kwietnia podczas ceremonii w Studiu im. Witolda Lustosławskiego, natomiast laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej – 24 kwietnia na gali, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nominowani w kategoriach muzyki rozrywkowej:

Utwór Roku

Ania Dabrowska - "Porady na zdrady"
Ania Dąbrowska - "Z Tobą nie umiem wygrać"
Daria Zawiałow - "Jeszcze w zielone gramy"
Daria Zawiałow - "Na skróty"
Kortez - "Dobry moment"

Fonograficzny Debiut Roku

Daria Zawiałow
Jacek Królik
Mery Spolsky
Rosalie.
Smolasty

Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)

COMA - „Metal Ballads vol. 1”
Decapitaded - „Anticult”
Dr Misio - „Zmartwychwstaniemy”
HEY - „CDN”
Jamal - „1994”

Album Roku Hip Hop

Grubson - „Gatunek L”
Guova - „Headliner”
Miuosh - „POP.”
O.S.T.R. - „MTV Unplugged: Autentycznie”
Taco Hemingway - „Szprycer”

Album Roku Pop

Anita Lipnicka & The Hats - „Miód i dym”
Grzegorz Hyży - „Momenty”
Kortez - „Mój dom”
Maciej Maleńczuk - „Maleńczuk gra Młynarskiego”
Natalia Przybysz - „Światło nocne”

Album Roku Alternatywa

Daria Zawiałow - „A kysz!”
LemON - „TU”
Mikromusic - „Tak mi się nie chce”
Mrozu - „Zew”
Voo Voo - „7”

Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, muzyka świata, reggae)

Hańba - „Będą bić!”
Kapela ze Wsi Warszawa - „Re:akcja mazowiecka”
Kroke - „Traveller”
Krzysztof Krawczyk - „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”
Zakopower i Atom String Quartet - „Zakopower i Atom String Quartet”

Album Roku Elektronika

Bovska - „Pysk”
Dick4Dick - „Dick4Dick Is A Woo!Man”
Mery Spolsky - „Miło było pana poznać”
Natalia Nykiel - „Discordia”
Paulina Przybysz - „Chodź tu”

Teledysk Roku

Daria Zawiałow - „Na skróty”, reżyseria: Dominika Podczaska
Dr Misio - „Pismo”, reżyseria: Wojtek Smarzowski
Krzysztof Zalewski - „Polsko”, reżyseria: Pszemek Dzienis
Jazz Band Młynarski-Masecki - „Abduł Bey”, reżyseria: Kobas Laksa
Mrozu - „Duch”, reżyseria: Zuzanna Plisz

Złoty Fryderyk

Zbigniew Wodecki - legendarny wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer

Nominowani w kategoriach muzyki jazzowej:

Album Roku

Algorhythm - „Mandala”
Atom String Quartet - „Seifert”
Grzegorz Nagórski - „The Optimist”
Maciej Obara Quartet - „Unloved”
Marek Napiórkowski - „WAW-NYC”
Mateusz Smoczyński Quintet - „Berek”

Artysta Roku

Adam Bałdych 
Anna Gadt
Dominik Wania
Maciej Obara
Marek Napiórkowski
Mateusz Smoczyński
Pianohooligan (Piotr Orzechowski)

Fonograficzny Debiut Roku

EABS
Kasia Pietrzko
Krzysztof Dziedzic
Kuba Więcek
Tomasz Chyła Quintet

Złoty Fryderyk

Andrzej Dąbrowski - polski perkusista, wokalista, kompozytor, dziennikarz, fotografik i kierowca rajdowy

Nominowani w kategoriach muzyki poważnej:

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

Wioletta Chodowicz, Robert Gierlach, Wojciech Gierlach, Sławomir Kamiński, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza - "Feliks Nowowiejski: Quo vadis"
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego - "Penderecki conducts Penderecki vol. 2"
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego - "Polskie pastorałki"
Aleksandra Kurzak, Agnieszka Rehlis, Dmitry Korchak, Artur Ruciński, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka - "Szymanowski"
Joanna Woś, Małgorzata Walewska, Paweł Brożek, Rafał Siwek, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka - "Wojciech Kilar: Missa pro pace" 

Album roku muzyka dawna

Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Barbara Zamek, Jan Jakub Monowid, Artur Janda, Aleksander Kunach, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MUSICAE ANTIQUAE COLLEGIUM VARSOVIENSE pod kierownictwem Lilianny Stawarz - "Antonio Caldara: Maddalena ai piedi di Cristo"
Elżbieta Stefańska, Mariko Kato - "Harpsichorduo"
Jarosław Thiel i Katarzyna Drogosz - "Ludwig van Beethoven: Sonaty wiolonczelowe"
Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman, Aleksandra Turalska, Matthew Venner, Piotr Łykowski, Piotr Olech, Maciej Gocman, Karol Kozłowski, Tomáš Lajtkep, Tomáš Král, Bogdan Makal, Jonathan Brown, Jerzy Butryn, Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka - "Marcin Mielczewski"
Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka i Krzysztof Firlus - "Muzyka Francuskich Mistrzów"

Album roku recital solowy

Dariusz Przybylski - "Already It Is Dusk"
Janusz Olejniczak, Jerzy Godziszewski, Ewa Pobłocka, Marek Drewnowski, Lidia Grychtołowna, Ryszard Bakst, Piotr Paleczny, Natalia Gawriłowa, Władysław Kędra - "Chopin Romantycznie"
Piotr Sałajczyk, Maria Szwajger-Kułakowska - "Juliusz Zarębski - Complete Piano Works in Opus Order"
Marcin Tadeusz Łukaszewski - "Piano etudes"
Szabolcs Esztényi – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zsolta Nagy - "Tomasz Sikorski: Twilight"

Album roku muzyka kameralna

Ravel Piano Duo - "A Polish Kaleidoscope II"
Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik - "Bach Stories"
Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl - "Chopin: Transcriptions for Cello and Piano"
Jakub Jakowicz, Bartosz Bednarczyk - "Franz Schubert"
Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk - "Mieczysław Wajnberg: String Quartet No. 7 & Piano Quintet"

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza - "Feliks Nowowiejski: Symfonie"
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia - "GÓRECKI / AUKSO"
Paweł Gusnar, Sergiej Krylov, Krzysztof Penderecki, Polska Orkiestra Sinfonia Juventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka - "Krzysztof Penderecki: Concerto per viola (sassofono) ed orchestra, Concerto per violino solo ed orchestra No. 2"
Atom String Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Christian Danowicz - "Made in Poland"
Bomsori Kim - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka - "Wieniawski, Szostakowicz"

Album roku muzyka współczesna

Lutosławski Quartet - "2016"
Jakub Haufa, Aleksander Kobus, Marcel Markowski, Szymon Nehring, Polska Orkiestra Sinfonia Juventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka - "Krzysztof Penderecki: Concerto doppio per violino, viola e orchestra, Concerto per pianoforte ed orchestra, Concertino per tromba e orchestra"
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego - "Paweł Łukaszewski: Motets"
Łukasz Długosz, NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Benjamina Shwartza - "Paweł Mykietyn"
Sekstet wokalny proMODERN - "proMODERN shakespired"

Najlepszy album polski za granicą

Meccore String Quartet - "Edward Grieg: String Quartets"
Christian Danowicz, NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Hartmuta Rohde - "Erich Wolfgang Korngold"
Rafał Blechacz - "Johann Sebastian Bach"
Barbara Karaśkiewicz - "Karol Szymanowski: Piano Music"
Krystian Zimerman - "Franz Schubert: Piano Sonatas D 959 & D 960"

Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej

Ravel Piano Duo - "A Polish Kaleidoscope II"
Wioletta Chodowicz, Robert Gierlach, Wojciech Gierlach, Sławomir Kamiński, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza - "Feliks Nowowiejski: Quo vadis"
Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk - "Mieczysław Wajnberg: String Quartet No. 7 & Piano Quintet"
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego - "Paweł Łukaszewski: Motets"
Sekstet wokalny proMODERN - "proMODERN shakespired"

Złoty Fryderyk

Agnieszka Duczmal - światowej sławy polska dyrygentka, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia Amadeus



Do góry!