Robię to co lubię
„Przede wszystkim lubię wyzwania. Ta, podobnie jak i inne moje płyty, zrobiona jest dla mnie. Jest obrazem mojego własnego procesu, rozwoju jako artysty i jako człowieka. Albumy są dla mnie jak kartki z pamiętnika z zapiskami moich projektów, pomysłów, myśli kreatywnych, spojrzeń na muzykę i sztukę…” - mówi Jakub Józef Orliński - śpiewak, kontratenor, tancerz – b-boy, występujący zarówno w najlepszych salach operowych, jak i scenach open air’owych.
Specjalnie dla Legalnej Kultury rozmawiała Marzena Mikosz.
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie
Wakacje kojarzą się nam z czasem, który często chcielibyśmy zatrzymać, a przynajmniej doskonale zapamiętać. Niezawodne są w tym fotografie, czy to zrobione za pomocą profesjonalnego aparatu fotograficznego czy też przy użyciu naszego smartfonu. Warto jednak, by przy korzystaniu i dzieleniu się z innymi naszymi wakacyjnymi wspomnieniami, robić to zgodnie z prawem, tak by pięknych wspomnień, nie zatarły prawne wyzwania. Z perspektywy prawa autorskiego, istotne jest bowiem byśmy mieli świadomość nie tylko tego kto jest autorem samego zdjęcia, ale również byśmy mieli na uwadze, że to kto bądź co się znajduje na fotografii ma znaczenie.
Twórczość w erze AI – konflikt prawa i technologii
Mimo, że użytkowa sztuczna inteligencja (dalej: „AI”) jest zjawiskiem stosunkowo młodym, to można jednak odnieść wrażenie, że została już odmieniona przez wszystkie przypadki, a temat jest stale wyczerpywany przez publicystów. Wynika to oczywiście z faktu, że tempa jej rozwoju, nie można porównać z niczym, czego społeczeństwo informacyjne do tej pory doświadczyło.
Dziewięciu wspaniałych w Łyku sztuki do kawy
Paryż, 1933 roku. Na zdjęciu widzimy dziewięciu przedstawicieli ruchu surrealistów. Od lewej do prawej: Tristan Tzara, Paul Éluard, André Breton, Jean Arp, Salvador Dalí, Yves Tanguy, Max Ernst, René Crevel i Man Ray. Trudno spotkać w naturze tylu geniuszy na metr kwadratowy – chciałoby się powiedzieć.
„Pewnego razu w Paryżu” – gdy przeszłość budzi teraźniejszość
Francuska opowieść o domu, który kryje więcej niż wspomnienia. Cédrice Klapisch po raz kolejny udowadnia, że potrafi spleść pokolenia, emocje i historię w jedno pełne ciepła i refleksji dzieło.
BAZA LEGALNYCH ŹRÓDEŁ – Twój przewodnik po kulturze w sieci
Baza Legalnych Źródeł to jedyny w Polsce katalog pokazujący spectrum serwisów udostępniających zasoby kultury bezpiecznie, zgodnie z prawem i wolą twórców. Systematycznie aktualizowana Baza daje dostęp do filmów, muzyki, książek, gier, bibliotek cyfrowych, fotografii, archiwów i repozytoriów, a także muzeów i galerii. W 11 kategoriach można znaleźć 860 stron internetowych. Baza dostępna jest na portalu www.bazalegalnychzrodel.pl, możliwy jest też dostęp przez link na naszej stronie głównej.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
