Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


Baza Legalnych Źródeł

Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.

                  

Dodaj źródło! 990

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

Usłyszeć świat kolorami

Usłyszeć świat kolorami

Kręcąc film o danej epoce nie musimy świecić, szwenkować czy komponować kadrów dokładnie tak, jak robiono to wtedy. Nie musimy odtwarzać filmów, które powstały jakiś czas temu, ale możemy wykreować odpowiednią atmosferę przy pomocy dymu, światła, scenografii i kostiumów. Zależało mi na tym, aby pokazać duszne, przydymione pomieszczenia, ale jednocześnie, żeby ten film miał światło, żeby nie był monochromatyczny, ciemny, depresyjny. Zależało mi na tym, aby oddać energię życia i pokazać wibrację światła - z Witoldem Płóciennikiem, twórcą zdjęć (nagrodzonych na 44. FPFF w Gdyni) do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, rozmawiała Jolanta Tokarczyk.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Paszporty dla Mistrzów

Paszporty dla Mistrzów

- Chcę podziękować „Polityce”, że nieustannie, przez te 27 lat, trzyma poziom i stała się radarem tego wszystkiego co jest najciekawsze, najlepsze, najdoskonalsze w polskiej kulturze.  Chciałabym przypomnieć, że nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym najdoskonalszym zasobem, naszym bogactwem. Jestem dumna, że mogę brać w niej udział – powiedziała Olga Tokarczuk odbierając Nagrodę specjalną Kreatora Kultury podczas uroczystej Gali Paszportów „Polityki”.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

W tym świecie nie ma koloru…

W tym świecie nie ma koloru…

Najpierw miało być „Mydło”. Kiedy przed kilku laty spotkałyśmy się na jednym z festiwali, gdzie Małgorzata Imielska pitchowała swój projekt, wiele wskazywało na taki tytuł. Ale też na film o trudnej tematyce, traktujący o dziewczynach z domów dziecka i ośrodków wychowawczych, odrzuconych przez rodziny, nieakceptowanych, oddawanych na wychowanie innym. Skrzywdzonych przez ludzi, którzy powinni się nimi opiekować. O pomyśle na film „Wszystko dla mojej matki” i jego realizacji z Małgorzatą Imielską rozmawia Jolanta Tokarczyk.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Z shortlisty do Oskara!

Z shortlisty do Oskara!

„Boże Ciało”, najnowszy film w reżyserii Jana Komasy, zakwalifikowało się do finałowej piątki kandydatów do Oscara w kategorii Pełnometrażowy film międzynarodowy. Oprócz polskiego kandydata do Oscara, w tej kategorii znalazły się także takie tytuły, jak: „Parasite”, reż. Bong Joon-ho (Korea Południowa), „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar (Hiszpania), „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotewska, Ljubomir Stefanow (Macedonia Północna) i „Nędznicy”, reż. Ladj Ly (Francja).

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy: „Bukiet na tle sklepionego nieba”

Łyk sztuki do kawy: „Bukiet na tle sklepionego nieba”

„Pogańska monstrancja kwiatów” - tak Zbigniew Herbert w eseju „Tulipanów gorzki zapach” nazwał kompozycję umieszczoną na najbardziej znanym obrazie Bosschaert’a „Bukiet na tle sklepionego nieba”. Eseista zauważył na obrazie „kilka złowróżbnych tulipanów” i zwrócił uwagę na zapoczątkowaną przez Bosschaerta tulipomanię w Niderlandach - „(…) tam, gdzie pojawił się tulipan zanotowano mniej lub więcej przypadków tulipanowej manii. Jednakże tylko w Holandii osiągnęła ona nasilenie i rozmiary epidemii”.  Dodał, że tulipomania jest zjawiskiem mentalnym, inaczej mówiąc, psychozą społeczną.

> WIĘCEJ

STREFA WYDARZEŃ

/ Polecamy

Przegląd filmów kandydujących do  Polskich Nagród Filmowych Orły 2020

Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020

8 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, rozpoczął się Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. To niepowtarzalna okazja do spotkań z twórcami i zobaczenia blisko siedemdziesięciu polskich produkcji fabularnych, które ubiegać się będą o nagrody Polskiej Akademii Filmowej. 

> WIĘCEJ


strona
1/100
2
„Przyszli Twórcy” Reż. Ula Zawadzka-Wieteska

PRAWNIK ODPOWIADA

Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego. Możesz zadać pytanie naszemu prawnikowi. Zanim to zrobisz, przejrzyj opublikowane już odpowiedzi.

Zadaj pytanie Odpowiedzi prawnika


Do góry!

Partnerzy strategiczni Instytucje wspierające Patroni medialni Festiwale i wydarzenia