Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.
Żaden scenariusz nie dotknął mnie tak jak ten
„Interesuje mnie temat niesamowitej więzi i oddania między siostrami, siostrzeństwo. To wynika z tego w jakim świecie się wychowałam – między siedmioma siostrami mojej mamy. Widziałam, jak ogromna jest to siła i dobra i zła.” – mówi Agnieszka Smoczyńska, której film „The Silent Twins” nagrodzono ponad pięciominutową owacją na stojąco podczas światowej premiery na 75.MFF w Cannes 24 maja. Z reżyserką chwilę przed premierą rozmawiała Joanna Sławińska.
36. Tarnowska Nagroda Filmowa
Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych jest imprezą związaną i poświęconą polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznaną w kategorii krajowe wydarzenie filmowe. 36. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 27 maja - 4 czerwca 2022 r.
Prawo autorskie w Polsce i na Ukrainie - dwa światy w spojrzeniu na ochronę twórców
Mimo, że temat prawa autorskiego na Ukrainie nie jest obecnie kwestią priorytetową, to pozostaje jednak bardzo ciekawą. Tamtejsze regulacje, a przede wszystkim sposób ich stosowania, są poniekąd unikatowym pomostem pomiędzy systemami wschodnimi i europejskimi.
Zdjęcie, reklama, film. Jak prawo chroni wizerunek dziecka?
Wizerunek dzieci znajduje się pod specjalną ochroną, a posługiwanie się nim zależy od zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Marcin Wyrostek - fenomen akordeonu świętuje swoje jubileusze!
„Mój tata, gdy pierwszy raz mnie zobaczył, spojrzał na moje ręce i powiedział do mamy: to będzie akordeonista. Nie pamiętam tego momentu, kiedy pierwszy raz zobaczyłem akordeon, ale pamiętam, kiedy pierwszy raz na nim grałem, miałem chyba 5 lat. Ojciec pokazał mi kilka guzików, a ja chodziłem w kółko od kuchni do salonu i grałem zauroczony.” – tak swoje pierwsze doświadczenia z akordeonem wspomina Marcin Wyrostek. A teraz zaprasza na jubileuszowe koncerty do Gdyni, Warszawy i Katowic.
Łyk sztuki do kawy przy Fontannie Marcela Duchampa
Czy fabrycznie wyprodukowany pisuar można uznać za sztukę? Taki pomysł nadal szokuje, chociaż obiekt o przewrotnym tytule „Fontanna" powstał ponad sto lat temu i od dawna uważany jest za ikonę sztuki współczesnej. Dzieło jest szeroko znane, ale okoliczności jego powstania (i zniknięcia) nie są do końca jasne, a ostatnio podważane jest nawet autorstwo - tradycyjnie przypisywane Marcelowi Duchampowi.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
