Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.
Znajduję w kinie miejsce dla wykluczonych
„Różni twórcy filmowi mieli wpływ na moją twórczość. Nie sięgam jednak bezpośrednio do takich inspiracji, staram się nie cytować innych twórców. Doceniam ich za to, że idą za swoją myślą, bo wtedy czuję, że chcą mi coś ważnego powiedzieć.” – mówi reżyser i scenarzysta Tomasz Wasilewski w rozmowie dla Legalnej Kultury.
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie
Wakacje kojarzą się nam z czasem, który często chcielibyśmy zatrzymać, a przynajmniej doskonale zapamiętać. Niezawodne są w tym fotografie, czy to zrobione za pomocą profesjonalnego aparatu fotograficznego czy też przy użyciu naszego smartfonu. Warto jednak, by przy korzystaniu i dzieleniu się z innymi naszymi wakacyjnymi wspomnieniami, robić to zgodnie z prawem, tak by pięknych wspomnień, nie zatarły prawne wyzwania. Z perspektywy prawa autorskiego, istotne jest bowiem byśmy mieli świadomość nie tylko tego kto jest autorem samego zdjęcia, ale również byśmy mieli na uwadze, że to kto bądź co się znajduje na fotografii ma znaczenie.
Przegląd filmów ze scenografią Albiny Barańskiej online na ninateka.pl
Sierpniowy przegląd z cyklu „Dziś są twoje urodziny” poświęcony jest wybitnej scenografce – Albinie Barańskiej! W programie znalazło się pięć różnorodnych gatunkowo produkcji, do których scenografię stworzyła słynna dekoratorka wnętrz.
Łyk sztuki do kawy z Marszałkiem Piłsudskim
„Ma siwą kurtkę, siwe oczy / Sumiasty wąs, krzaczaste brwi. / Nad brzegiem rzeki często kroczy / I patrzy w dal i jakby śni” - pisał Julian Tuwim o Józefie Piłsudskim. Taki wizerunek Marszałka utrwaliły w naszej wyobraźni niezliczone portrety, pomniki i fotografie. Na obrazie Edwarda Okunia Piłsudski wygląda podobnie (choć jeszcze nie zdążył posiwieć), ale jednocześnie zaskakująco wiele łączy go z… egipskim faraonem. Skąd inspiracje znad Nilu na portrecie Naczelnika Państwa? O tym opowiadamy w najnowszym Łyku sztuki do kawy.
Zdjęcie, reklama, film. Jak prawo chroni wizerunek dziecka?
Wizerunek dzieci znajduje się pod specjalną ochroną, a posługiwanie się nim zależy od zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Łyk sztuki do kawy z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim
Jeden z najzdolniejszych i najważniejszych polskich poetów XX wieku - Krzysztof Kamil Baczyński - zajmował się także m.in. rysunkiem. Swoje tomiki wierszy sam składał, ilustrował, przyozdabiał odręcznym pismem, a następnie prezentował przyjaciołom i bliskim. Jeden z nich - "Serce jak obłok" - trafił z dedykacją w ręce Barbary Drapczyńskiej, studentki polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i żony poety, w pierwszą rocznicę ich ślubu. Poeta zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, Basia zaś niecały miesiąc później. Rękopis przetrwał jednak wojnę i znalazł się w posiadaniu Biblioteki Narodowej.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
