„Giulio Cesare” Händla w Warszawskiej Operze Kameralnej
„Giulio Cesare”, HWV 17 Georga Friedricha Händla do libretta Nicoli Francesco Hayma, to arcydzieło XVIII-wiecznej muzyki od ponad stu lat – od wykonania na festiwalu w Getyndze w 1922 roku – cieszy się niegasnącym zainteresowaniem i jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych tytułów na scenach operowych świata. Premiera tej opery w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się w 300. rocznicę pierwszego wykonania opery w Londynie (17 lutego 1724) i jest najważniejszym wydarzeniem XII Festiwalu Oper Barokowych. Ale nie z powodu okrągłej rocznicy ta partytura warta jest przypomnienia i nowej interpretacji.
VII Festiwal Filmowy Maklaka i jego przyjaciół
Święto Kina trwa w najlepsze! W dniach 2-6 października zapraszamy na wyjątkowy VII. Festiwal Filmowy Maklaka i jego Przyjaciół, gdzie czeka nas prawdziwa uczta filmowa. W programie znajdą się kultowe filmy z niezapomnianym Zdzisławem Maklakiewiczem, retrospektywa pełna humoru i ironii autorstwa mistrza Stanisława Barei, najnowsze produkcje prosto ze Studia Munka oraz konkursowe dzieła młodych, obiecujących twórców.
Święto Kina 2024
Już w ten weekend, 28 i 29 września, odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń filmowych roku – Święto Kina. To wyjątkowa inicjatywa, która co roku przyciąga tysiące kinomanów, oferując możliwość obejrzenia w wybranych kinach najnowszych produkcji za jedyne 13 zł!
19. Plenery Film Spring Open: Festiwal Tworzenia Filmów Przyszłości z Gwiazdami Polskiego Kina
Szykuje się prawdziwe święto robienia filmów! 19. edycja Plenerów Film Spring Open startuje 15 października 2024 roku w Krakowie. To 10-dniowe warsztaty, stworzone przez nominowanego do Oscara operatora Sławomira Idziaka, które przyciągają najlepszych praktyków branży filmowej. Co nowego w tym roku? Sztuczna inteligencja wkracza na plan filmowy! Tegoroczne Plenery to niepowtarzalna okazja, by doświadczyć, jak AI zmienia oblicze kina.
„Zielona granica”, „Dziewczyna z igłą” i „Biała odwaga” najlepszymi filmami 49. FPFF w Gdyni
„Zielona granica” Agnieszki Holland i „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna zdobyły Złote i Srebrne Lwy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Marcin Koszałka został nagrodzony za reżyserię „Białej odwagi”, a dwoje aktorów z tego filmu – Sandra Drzymalska i Julian Świeżewski – zdobyło nagrody aktorskie. Za najlepszego aktora festiwalu został uznany Jacek Borusiński za rolę w filmie „Wróbel”. Platynowe Lwy odebrał Wojciech Marczewski.
Książę Montparnasse’u na wystawie w Konstancinie
W Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie została otwarta największa z dotychczas zorganizowanych w Polsce ekspozycja prac Moïse Kislinga, polskiego malarza żydowskiego pochodzenia, od 1911 r. mieszkającego i tworzącego we Francji. Wystawa nosi tytuł „Kisling. Lśnienie Montparnasse’u”