Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?
Według danych ONZ, co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Język to nie tylko alfabet, słownictwo, gramatyka czy ortografia, ale też jego wymowa, melodia i akcenty oraz, a może przede wszystkim, dziedzictwo narodowe poszczególnych państw. Formą zwrócenia uwagi na potrzebę ochrony różnorodności językowej jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. To także dobry moment, aby zwrócić uwagę na lektorów – zawodowców, których praca jest ściśle związana z zagadnieniami językowymi.
Lamborghini vs. producent mebli. Prawo autorskie nie tylko w kulturze
Pasja do motoryzacji może słono kosztować. I nie chodzi tutaj o zawrotne ceny niektórych samochodów, a o karę, która grozi pewnej podwrocławskiej firmie prowadzącej sprzedaż mebli łudząco przypominających karoserię pojazdów marki Lamborghini. Włoski producent szacuje swoje straty na kwotę 2 milionów złotych.
Jak federacje sportowe walczą z nielegalnym streamingiem. UFC vs. piraci
W dobie pandemii streamy, czyli realizowane na żywo strumieniowe transmisje danych, stały się podstawową metodą komunikacji wielu branż. W konsekwencji są obecnie najlepszym sposobem na zachęcenie klientów do korzystania usług (w przypadku przedsiębiorstw), zdobycie nowych fanów (w przypadku celebrytów), czy na realizacje usług, np. personalnych treningów bez wychodzenia z domów. Tam, gdzie pojawiają się pieniądze (a w przypadku niektórych streamów np. Z gal sportowych, mówimy o dużych pieniądzach), tam znajdą się też tacy, którzy chcą to wykorzystać. Powstaje pytanie – jak skutecznie z nimi walczyć.
Prawo autorskie w eterze
13 lutego obchodzimy zainicjowany przez Hiszpanię, a następnie proklamowany przez UNESCO, Światowy Dzień Radia, którego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie radiofonii jako środka komunikacji na całym świecie. Zwłaszcza w krajach rozwijających się, w których radio jest jednym z głównych ośrodków stymulacji rozwoju społecznego.
Tytus, Romek i A’Tomek. Papcio Chmiel i historia zaginionej XIV księgi
Powiedzieć, że Papcio Chmiel kształtował całe pokolenia, to nie powiedzieć nic. Nieśmiertelne komiksy, opowiadające historię dwójki nastolatków i szympansa w fazie uczłowieczania, konfrontowały zarówno dorosłych, jak i dzieci ze współczesnymi problemami cywilizacyjnymi.
Creative Commons. Jak działają wolne licencje?
W przeciwieństwie do standardowych licencji, te nazywane wolnymi, opierają się na idei wolności i jak najszerszego dostępu do dzieł, które korzystają z ich ochrony. Niedługo minie 35 lat od pierwszych prób stworzenia wolnego systemu korzystania z utworów.
- Prawo w kulturze
- Przewodnik po prawie autorskim
- > Prawo w praktyce
- Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
- Audycje o prawie autorskim
- Akty prawne
- Organizacje zbiorowego zarządzania
- Prawo Własności Intelektualnej w Działalności Dziennikarskiej
Prawo w praktyce – na skróty
