XV Era Schaeffera w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki

STREFA WYDARZEŃ

/ Polecamy

XV Era Schaeffera w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki

XV Era Schaeffera w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki

27.10.23

15. edycja Festiwalu Era Schaeffera już 6 listopada. Sztuka zatytułowana „Multimedialne coś” jest kwintesencją wieloformatowej twórczości Schaeffera. Spektakl rozegra się w formie szalonego, awangardowego happeningu, wciągając widza w dyskurs na temat roli sztuki w życiu społecznym.

 

Tegoroczna Era Schaeffera – interdyscyplinarne wydarzenie popularyzujące twórczość Bogusława Schaeffera - odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada 2023 o godzinie 19.00 w murach Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Klimat spektaklu pt. „Multimedialne coś” nawiązuje do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki - a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości - w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

 

„Myśląc o twórczości Schaeffera na usta cisną mi się słowa Sylvaina Reynarda: sztuka to jedyne piękno, które nie umiera nigdy. Pracując nad przygotowaniem spektaklu »Multimedialne coś«, łączącego różne style muzyki, improwizacji i sztuki aktorskiej, mieliśmy wiele okazji, by odczuć to piękno. I choć Mistrza już nie ma z nami, jego twórczość żyje i jest tak aktualna…” – mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu i dodaje – „Marzyło mi się, by w nawiązaniu do ,»czystych« wnętrz Zachęty, wszystko odbywało się w czarno-białej konwencji. Kolejne »wydarzenia« rozgrywać się będą na różnych piętrach galerii, by połączyć się w widowisko na sali głównej podczas finałowego koncertu. To będzie szalony wieczór, ale jak powiedział amerykański psychiatra Thomas Szasz ,»Szaleństwo jest jedyną rozsądną reakcją na szalone społeczeństwo«. Myślę, że Bogusław Schaeffer by mu przytaknął”.

 

Jak przystało na schaefferowskie wydarzenie, wszystko będzie w formie szalonego happeningu, w którym udział wezmą zawodowi aktorzy oraz awangardowi artyści światowych scen muzycznych.

 

W jednym miejscu spotkają się artyści muzycy:

Nathan Davis, multiinstrumentalista
Andy Ninvalle, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany
Artur Dutkiewicz, polski pianista jazzowy i kompozytor
Piotr Zaufal, basista i aranżer z zespołem: Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, Bartosz Kalicki
Ghatam Giridhar Udupa, indyjski perkusista, grający na instrumencie o nazwie Ghatam
Janusz Radek, wybitny wokalista
Judyta Grabowska, która zagra na misach
Sebastian Perłowski, dyrygent

 

Wystąpią także aktorzy:
Lena Kowalska
Agnieszka Rogala
Bartosz Buława
Igor Obłoza
Sean Palmer

Witold Jurewicz (tancerz)

Nad całością czuwać będzie reżyserka filmowa i teatralna, Magdalena Piekorz, która w poniższym filmiku zaprasza na wydarzenie.

 

 

 
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!