PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Udostępnianie treści z YouTube na własnej stronie

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Udostępnianie treści z YouTube na własnej stronie

Udostępnianie treści z YouTube na własnej stronie

15.02.16

Na swojej stronie internetowej chciałbym pokazywać filmy z YouTube. Nie będe ich przerabiać. Po prostu podam link do filmu lub zamieszczę film z takimi opisami jak są na YouTube. Czy to jest zgodne z prawem? Tak mogę działać? Niektórzy publikuja na YouTube ciekawe filmy ukazujące uroki naszego kraju. Chciałbym polecać te filmy.

Kwestia dopuszczalności linkowania oraz „embedowania” treści (zamieszczania linku na stronie w taki sposób, że można odtworzyć materiał bez konieczności odwiedzania strony źródłowej) przysparzała dotychczas wielu wątpliwości prawnych. Podstawowym dylematem było to, czy tego rodzaju odniesienie stanowi publiczne udostępnianie czyjegoś utworu, na które zasadniczo trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie.

Pomimo, że brak jest jednoznacznej regulacji dopuszczającej lub zakazującej linkowania czy wstawiania treści takich jak te z YT na innych stronach internetowych, istotny w tej kwestii jest wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE (o sygnaturze: C 466/12 /sprawa Svensson/), w którym Trybunał podkreślił, że o ile treści są publikowane w sposób legalny na „źródłowej” stronie internetowej (co do tego, należałoby się upewnić przed ewentualnym linkowaniem), legalnym jest odsyłanie do takich treści przez kolejnego użytkownika.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to kwestia jednoznacznie uregulowana w przepisach prawa, w związku z czym, z ostrożności warto upewnić się, czy materiał zamieszczony na portalu YT jest udostępniony w sposób legalny (bez naruszenia praw autorskich) oraz jeśli to możliwe – uzyskać zgodę autora. Wydaje się, że nie powinno to stanowić problemu, ponieważ założeniem funkcjonowania serwisu YT jest dzielenie się materiałami oraz osiąganie jak największej liczby odsłoń filmów.

Agata Duniak
prawnik
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Podobał Ci się nasz artykuł?
Udostępnij:Do góry!