Historia i społeczeństwo
'44 Encyklopedia Powstania Warszawskiego
Kalendarium powstana warszawskiego i hasła pomocne w nauce historii tego okresu.
Ciekawostki historyczne
Historia nie musi być nudna, rozwlekła ani śmiertelnie poważna. Wcale nie trzeba odchodzić od faktów, aby przedstawić wciągające, trzymające w napięciu i przyprawiające o zawrót głowy anegdoty. Ciekawostki historyczne to strona, która przedstawia historię z mniej (choć nie zawsze) poważnej strony. Ciekawostki, odkrycia, kontrowersje, czyli „jak to naprawdę było” w formie przystępnej dla każdego.
Dzieje.pl
Portal dzieje.pl, prowadzony przez Muzeum Historii Polski i Polską Agencję Prasową, to multimedialny codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy. Strona obok informacyjnej pełni również funkcję edukacyjną. Stałym tematem publikacji portalu dzieje.pl są zagadnienia dotyczące dziedzictwa narodowego i jego ochrony.
Histmag.org
To najdłużej istniejący w Polsce serwis poświęcony szeroko rozumianej historii. Każdego miesiąca publikuje ponad sto artykułów, recenzji i newsów.
Współpracuje z większością polskich wydawców książki historycznej, instytucjami kultury, mediami, uniwersytetami, związanymi z historią stowarzyszeniami i grupami rekonstrukcyjnymi. Stara się uprawiać dziennikarstwo profesjonalne pod każdym względem – merytorycznym, językowym, warsztatowym. Obok publicystyki zajmuje się także propagowaniem badań naukowych i popularnej, ale rzetelnej wiedzy o historii.
Historia: poszukaj
Portal Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Jego twórcy chcą pokazywać, że dzieje Polski to nie tylko daty i bitwy, politycy i dowódcy. Poza „wielką polityką” rozwijała się literatura, sztuka, nauka, toczyło się życie codzienne mieszkańców wielkich ośrodków miejskich oraz spokojnych regionów na prowincji.
Otwarty System Archiwizacji
Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL) ze zbiorami dokumentującymi lokalną przeszłość.
Warszawa Zapamiętana
Wirtualna wycieczka po dawnej Warszawie. Przedstawia stolicę we wspomnieniach wybranych z ponad 5 tysięcy relacji i setek archiwalnych zdjęć z naszych zbiorów. Mapa, która będzie regularnie uzupełniana, pozwala odwiedzić miejsca tworzące historię Warszawy - miasta, jakie zapamiętali jego mieszkańcy.
Zbiory NAC on-line
Serwis Zbiory NAC online zawiera ponad 160 000 fotografii archiwalnych i jest stale rozwijany. Zdjęcia pochodzą z okresu od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Każdy może za darmo wykorzystać do 300 fotografii rocznie, spełniając zasady publikacji określone przez NAC.
Archiwum Map WIG
Niekomercyjny projekt udostępnienia skanów map i materiałów geograficznych wydanych przez Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG) w latach 1919-1939, a także mapy alianckie, austro-węgierskie, niemieckie, rosyjskie i radzieckie oraz plany miast.
Dawne pismo
Wortal zajmujący się zagadnieniami paleografii. Zawiera informacje na temat historii pisma, ćwiczenia praktyczne dla studentów, gry i zabawy dla osób w każdym wieku. Przygotowany i prowadzony przez Archiwum Narodowe w Krakowie.
Fundacja Ośrodka „Karta”
Niezależna organizacja pozarządowa. Odkrywa, chroni i upowszechnia historię widzianą z perspektywy jednostki. Robi to w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską, wspiera pojednanie.
Historia
Portal edukacyjny Historia - wiadomości z zakresu historii, od zagadnień podstawowych po specjalistyczne teksty poświęcone wąskim wycinkom historii.
Instytut Pamięci Narodowej
Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, popełnionych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.
Repozytorium Cyfrowe
Serwis służący upowszechnianiu w domenie cyfrowej dziedzictwa filmowego z archiwów Filmoteki Narodowej.
Filmoteka Narodowa prezentuje tu przedwojenne filmy fabularne oraz fragmenty najstarszych polskich dokumentów: przedwojenne kroniki PAT, powojenne Polskie Kroniki Filmowe, a także uzupełnione bogatym opisem, wcześniej nie pokazywane, produkcyjne materiały WFDiF z lat 1946-1955.
