WSPÓLNE SPRAWY
/ Archiwum

Legalne źródła – to się opłaca!
23.03.12
Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł? Jeżeli oczekujemy, że twórcy zrobią coś dla nas, wyjdą naprzeciw naszym potrzebom, to my, konsumenci kultury, powinniśmy dbać o akceptowalny dla nas (w postaci regulacji prawnych) sposób dostępu do tej twórczości. Po prostu: zasada wzajemności.
Artyści robią coś dla nas (muzyka, film, spektakl), a my im się za to odwdzięczamy.
Kulturę zwykle konsumuje się zbiorowo: idziemy do kina, do teatru, na koncert i spotykamy się z innymi ludźmi, kupujemy płytę lub korzystamy z legalnych źródeł internetowych, aby wspólnie czegoś posłuchać. Legalne źródła wzmacniają więzi społeczne, co jest ważne dla rozwoju i społeczeństwa, i jednostki. Sprawy te normują przepisy ustawy z 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zawarte w rozdziale trzecim. Są to przepisy o tzw. dozwolonym użytku osobistym.
Wedle tych przepisów (w szczególności art. 23) dopuszczalne jest dzielenie się utworami w ramach tzw. użytku osobistego. Pod pojęciem tym kryje się zarówno korzystanie z danego utworu przez nabywcę egzemplarza utworu, licencji itp., jak również przez osoby, które pozostają z nabywcą w związku osobistym (pokrewieństwo, powinowactwo, relacje towarzyskie).
Legalne źródła w pełni oferują dostęp do dobra najwyższej jakości, natomiast nielegalne źródła często bazują na przeróbkach czy podróbkach. Czyli opłaca się korzystać z legalnych źródeł, ponieważ zapewniamy sobie wtedy liczne korzyści, przede wszystkim takie, jak:
- najlepsza jakość
- oszczędność czasu, mniej stresu (bez poszukiwania niepowtarzalnego jakościowo oryginału)
- współudział w tworzeniu dóbr kultury (korzystając z legalnych źródeł, wspieramy ulubionych artystów i twórców, dzięki czemu mogą się rozwijać i tworzyć kolejne utwory).
Fot.: Archiwum Fundacji Legalna Kultura
(k)
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
