PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Streaming kanałów telewizyjnych

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Streaming kanałów telewizyjnych

Streaming kanałów telewizyjnych

01.10.12

Jak rozpoznać, czy strona oferująca streaming kanałów telewizyjnych jest legalna? Przykładem mogą być strony oferujące możliwość oglądania na żywo BBC, choć jeśli wejdzie się na oficjalną stronę BBC, to pojawia się informacja, że zarówno streaming, jak i VOD są dostępne wyłącznie dla osób przebywających na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Zastrzeżenia mówiące, że dany sposób korzystania dostępny jest wyłącznie dla obywateli danego kraju nie wpływają na prawo korzystania z takich stron w zakresie użytku osobistego.

 

Jeżeli tylko dostęp do danych treści nie jest zabezpieczony w sposób techniczny, to samo oglądanie ich za pośrednictwem strony internetowej – poprzez odtworzenie w usłudze tzw. VOD czy poprzez streaming – jest dozwolone.

 

Wskazówka praktyczna: nie wolno dokonywać odtworzenia publicznego ani innych aktów eksploatacji, które wykraczałyby ponad prawo dozwolonego użytku osobistego. Zakres dozwolonego użytku osobistego pozwala na korzystanie z utworu (np. oglądanie audycji telewizyjnych) przez osobę, która inicjuje oglądanie audycji, ale również przez krąg osób pozostający z nią w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Korzystanie to nie może mieć charakteru komercyjnego i nie może prowadzić do udostępnienia pobranego utworu osobom z poza kręgu osób najbliższych (np. audycji telewizyjnej nie można puścić w barze, do którego wstęp ma nieograniczona ilość osób).

 

Zagadnienie prawne: Z punktu widzenia użytkownika, który chce oglądać dane treści poprzez stronę internetową, zastrzeżenia mówiące, że dany sposób korzystania dostępny jest wyłącznie dla obywateli danego kraju, są zasadniczo nieistotne. Umieszczenie tego rodzaju zastrzeżeń przez wydawcę serwisu internetowego może (choć nie musi) wskazywać na to, że licencja, jaką nabył od osób uprawnionych z tytułu majątkowych praw autorskich lub też zgoda osób, których wizerunek wykorzystuje, posiada ograniczenie terytorialne (np. dla terytorium Wielkiej Brytanii). Nie wpływa to jednak na prawo korzystania z takich stron w zakresie użytku osobistego.

 

Prawnicy dla Legalnej Kultury 
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Jeśli podoba Ci się nasz artykuł, udostępnij go


Do góry!