PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Karaoke w plenerze

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Karaoke w plenerze

Karaoke w plenerze

12.02.13

Organizuję imprezę karaoke w plenerze, w miejscu publicznym, za darmo, ale nie wiem, jakie piosenki mogę puszczać, aby mnie to nic nie kosztowało. Czy jest w ogóle taka możliwość?

Jeżeli kupię płytę z nagraniami karaoke, to czy mogę puszczać ja na takiej imprezie zupełnie legalnie?

 

Do zgodnego z prawem dokonywania opisanych działań konieczne jest uzyskanie odpowiednich licencji. Nie wystarczy posiadanie płyty z nagraniami (chyba że jest to specjalna płyta, której zakup wiąże się z uzyskaniem niewyłącznej licencji na jakąś formę eksploatacji inną niż obejmującą dozwolony użytek prywatny). Standardowe płyty, które można zakupić w sklepach przeznaczone są bowiem wyłącznie do korzystania w ramach własnego użytku osobistego osoby fizycznej. Możliwość zakupu płyty, która w cenie zakupu obejmuje licencję na korzystanie publiczne jest wyjątkiem. Zazwyczaj regulamin licencji jest wówczas dołączony do płyty, a cena takiego egzemplarza jest wyższa niż cena egzemplarza przeznaczonego do użytku prywatnego. Taka forma udzielania licencji w Polsce jest bardzo rzadka, więc nie ma zbyt dużej szansy na zakup tego rodzaju egzemplarzy płyt.

 

W praktyce zatem jedyna możliwość organizacji tego rodzaju imprezy bez konieczności uzyskiwania licencji oraz ponoszenia opłat z tego tytułu to wykorzystanie podczas niej wyłącznie utworów, do których wszystkie prawa autorskie oraz prawa pokrewne wygasły (nie tylko prawa autorskie do kompozycji, ale także do słów, aranżacji, wykonania oraz prawa pokrewne do artystycznych wykonań utworów oraz do fonogramów). Zasady obliczania okresu, po którym prawa autorskie wygasają, zostały omówione w innych odpowiedziach dostępnych na portalu.

 

Emilia Chmielewska

Prawnik

Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.

 
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Jeśli podoba Ci się nasz artykuł, udostępnij go


Do góry!