Konstytucja 3 Maja. W łyku sztuki do kawy symbol oświeconego patriotyzmu.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja - pierwszej takiej ustawy w Europie i drugiej na świecie - to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w dziejach Polski. Nic dziwnego, że czołowy malarz naszej historii, Jan Matejko, postanowił uwiecznić je na swoim obrazie, nawet pomimo niechęci do malowania scen osadzonych w XVIII w.
18. Mastercard OFF CAMERA
Mastercard OFF CAMERA wkracza w dorosłość! 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego jest okazją do refleksji nad tym, jak przez lata zmieniało się zarówno kino, jak i otaczająca rzeczywistość. Świat, pełen sprzeczności i kontrastów od zawsze znajduje swoje odbicie na wielkim ekranie. W ramach festiwalu prezentowane są filmy w kilku sekcjach tematycznych, odbędzie się Konkurs główny, konkurs polski, spotkania branżowe i o wiele więcej… Festiwal potrwa do 4 maja.
Symbole narodowe
Polskie prawo przewiduje specjalną ochronę flagi, godła oraz hymnu, podkreślając tym samym ich znaczenie w budowaniu narodowej tożsamości. To właśnie za ich pośrednictwem społeczeństwo i państwo może realizować i manifestować swoją suwerenność.
Dzień flagi
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać do niej szacunek i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. To idealna okazja do przyjrzenia się tej kwestii od strony ochrony własności intelektualnej, gdyż flagi państwowe co do zasady nie są objęte ochroną prawa autorskiego, a podejście do barw narodowych jest bardzo różne - w zależności od kraju.
27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Rozpoczyna się 27. Kino na Granicy – największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji, który od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy Most Przyjaźni, symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Otwiera go w majówkę projekcja filmu „Przybysz z ciemności”. Muzykę do niemego obrazu zagra Leszek Możdżer.
Jazz - skomplikowany nie tylko muzycznie, ale i prawnie
Jazz to ten szczególny rodzaj muzyki, który uwielbia sztukę improwizacji. Tak powstają niepowtarzalne dzieła sztuki, a każdy koncert różni się od poprzedniego. Dlatego też jazz jest również niezwykle interesujący z punktu prawa autorskiego. Ciężko jest bowiem zamknąć muzykę wolności i buntu w ścisłe ramy prawne.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
