W czerni kina: "Maiden"

KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY

/ W czerni kina

W czerni kina:

W czerni kina: "Maiden"

07.08.19

O sile kobiet opowiadał już niejeden film i choć świat się zmienia, kobiety noszą spodnie, uprawiają sport, ale temat nierównego traktowania płci jest wciąż aktualny.

Jak ogromną siłę miały te, które trzydzieści lat temu wpadły na pomysł zebrania kobiecej załogi do udziału w ekstrymalnych regatach Whitbread Round the World Race – wyjątkowo niebezpieczym, ale prestiżowym żeglarskim wyścigu?


 

Obserwując dziewczyny z „Maiden”, w napięciu, walczące z żywiołem, możemy dać się przekonać, że z odpowiednią determinacją, można pokonać wszelkie przeszkody. Również niechęć, uprzedzenia i stereotypy nie powstrzymały siły i potrzeby realizacji własnych marzeń.

 

I tak, w 1989 roku grupa niezwykle upartych, odważnych, niezależnych kobiet stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę. I nie zważając na nic, wystartowały w ekstrymalnych regatach Whitbread Round the World Race. Tracy Edwards – prawdziwa buntowniczka, skiperka pierwszej kobiecej załogi w historii wyścigu, zgromadziła dziewczyny na jachcie „Maiden”.

„Dziewczyny na morzu to same problemy”. „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Ale nie wierzyła w to i uparcie walczyła, nie tylko z żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą z każdej strony. „Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają żeglarki.

 


Film przybliża nam niewiarygodną historią z pozoru zwykłych żeglarek, które razem znalazły w sobie wyjątkową siłę, przecierając tym samym szlaki kolejnym pokoleniom silnych kobiet, chcących zmian na lepsze.

 

Dokument „Maiden” Alexa Holmesa pokazuje, jak Tracy Edwards z załogą walczyły na równi z mężczyznami, nie tylko o sukces w ekstrymalnych zawodach, ale i o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce. Przeciwnikiem groźniejszym od zabójczego żywiołu i bezkresnego oceanu, okazali się wszyscy ci, którzy wątpili, ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają.

A ocean? Ocean jest wolnością.

 


Reżyser i producent filmu „Maiden“ - Alex Holmes jest laureatem nagrody BAFTA, dotychczas nagrodzy za dokument „Lance Armstrong: Nie cofnę się przed niczym“, który zebrał świetne recenzje i nagrody. Filmowa hybryda sportu ekstrymalnego i wielkich, pięknych emocji jest czymś, co każdego widza pobudzi do działania, zmotywuje, zaszczepi inspirację.

 

“Maiden” można zobaczyć na ekranach polskich kin od 9 sierpnia 2019 r.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!