55. Lubuskie Lato Filmowe
STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Kino nad jeziorem.
55. Lubuskie Lato Filmowe
24.06.26
Od 28 czerwca do 5 lipca Łagów ponownie stanie się miejscem spotkań miłośników kina z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jubileuszowe Lubuskie Lato Filmowe zaprosi widzów na ponad sto seansów, rozmowy z twórcami, retrospektywy i plenerowe pokazy nad brzegiem jeziora.
Lubuskie Lato Filmowe obchodzi w tym roku 55. edycję – i wciąż potrafi zaskakiwać. Przez ponad pół wieku Festiwal budował swoją tożsamość na przekonaniu, że kino potrzebuje nie tylko ekranu, lecz także rozmów po seansie: przy kawie, na ławce czy na dziedzińcu zamkowym.
„Jubileuszowa, 55. edycja Lubuskiego Lata Filmowego jest dla nas nie tylko okazją do świętowania bogatej historii festiwalu, ale przede wszystkim do rozmowy o współczesnym kinie i świecie, który nas otacza. Chcemy, aby Łagów ponownie stał się miejscem spotkań ludzi wrażliwych na kulturę, otwartych na dialog i gotowych do wspólnego przeżywania emocji, jakie daje kino” – mówi Weronika Nowak, dyrektor 55. Lubuskiego Lata Filmowego.
W programie znalazły się trzy konkursy – filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych – a także sekcje specjalne, prezentacje szkół filmowych, retrospektywy, propozycje dla dzieci i debaty z twórcami. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Czeskie spojrzenie na rzeczywistość”. Jednym z najważniejszych punktów programu staną się plenerowe projekcje klasyki czeskiego kina nad brzegiem łagowskiego jeziora.

Kino potrzebuje rozmowy
Do Łagowa przyjadą reżyserzy, aktorzy, scenarzyści i producenci związani z prezentowanymi filmami. Wezmą udział w otwartych spotkaniach i sesjach Q&A. Rozmowy o kinie, emocjach oraz procesie twórczym będą się odbywać zarówno w salach kinowych, jak i na dziedzińcu Zamku Joannitów.
Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi Agnieszka Holland, Maciej Sobieszczański, Sandra Buchta, Bartek Bartosik, Marta Gmosińska, Libuše Rudinska, Martin Trabalik i Martin Gonda. Spotkaniom z filmowcami towarzyszyć będą prezentacje książek o kinie, zajęcia poświęcone historii filmu oraz warsztaty krytyczne.
Ponad sto seansów
Program 55. Lubuskiego Lata Filmowego obejmie ponad sto seansów i blisko 200 tytułów: filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkich metraży oraz etiud studenckich z czołowych szkół filmowych Europy Środkowo-Wschodniej.W cyklu „Byli wśród nas” festiwal odda hołd trzem ważnym postaciom polskiego kina: Marcelowi Łozińskiemu, Andrzejowi Wernerowi i Wandzie Mirowskiej. Osobna sekcja – „Andrzej Wajda nieznany” – przybliży mniej znane oblicza twórczości reżysera, który na trwałe wpisał się w historię światowego kina.
Podczas Festiwalu świętowany będzie również jubileusz Studia Se-Ma-For, obchodzącego w tym roku 70-lecie działalności.
W cyklu „W obiektywie WFO – tak zaczynali” przypomniane zostaną natomiast wczesne filmy reżyserów związanych z Wytwórnią Filmów Oświatowych: Jana Jakuba Kolskiego, Wojciecha Jerzego Fiwka i Marka Koterskiego. Program dopełnią pokazy plenerowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące.
Konkursy i filmowe Grona
W programie głównym odbędą się trzy konkursy: Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych. Zwycięzcy wyjadą z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami – nagrodami, które od dekad cieszą się uznaniem w środowisku filmowym.
Najbardziej prestiżową częścią Festiwalu pozostaje Konkurs Filmów Fabularnych – międzynarodowy przegląd produkcji z Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. O główne nagrody powalczy 16 filmów reprezentujących różnorodne języki filmowe, wrażliwości i estetyki.
Filmy oceni jury w składzie: Tomasz Raczek – krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta; Agnieszka Żulewska – aktorka teatralna i filmowa; Korek Bojanowski – reżyser i scenarzysta, twórca nagradzanego filmu „Utrata równowagi”; oraz Maria Zbąska – reżyserka i scenarzystka.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazły się:
„Brat”, reż. Maciej Sobieszczański;
„China Sea”, reż. Jurgis Matulevičius;
„Dobry chłopiec”, reż. Jan Komasa;
„Dom dobry”, reż. Wojciech Smarzowski;
„Franz Kafka”, reż. Agnieszka Holland;
„Kamper”, reż. Zuzana Kirchnerová;
„Kontinental ’25”, reż. Radu Jude;
„Mambo Maternica”, reż. Borbála Nagy;
„Ministranci”, reż. Piotr Domalewski;
„Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”, reż. Emi Buchwald;
„Niewdzięczność”, reż. Olmo Omerzu;
„Ojczyzna”, reż. Paweł Pawlikowski;
„Powódź”, reż. Martin Gonda;
„W górze jest niebo, w dolinie ja”, reż. Katarína Gramatová;
„Wpatrując się w słońce”, reż. Mascha Schilinski;
„Zima pod znakiem Wrony”, reż. Kasia Adamik.
Lubuskie Lato Filmowe jest także jednym z niewielu polskich festiwali, podczas których można oglądać najnowszą międzynarodową twórczość dokumentalną. Laureatów spośród 15 zakwalifikowanych filmów wybierze jury złożone z reżyserek: Małgorzaty Imielskiej, Marty Prus i Marty Kovařovej.
W konkursie znalazły się między innymi filmy: „Dziecko z pyłu”, „Miasto, które wyjechało”, „Urodziłem się, by służyć”, „Werniks. Z Beksińskim po drodze”, „Doktórka” oraz „Zatańcz ze mną, tato”.
W Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych o Złote Grono powalczy 20 tytułów. Oceni je jury w składzie: Ignacy Liss – aktor, Kuba Armata – krytyk i programer festiwalowy, oraz Jolanta Tokarczyk – dziennikarka filmowa.
Wśród konkursowych produkcji znalazły się między innymi: „Bez reszty”, „Dwa bilety na Marsa”, „Nibylandex”, „Patrzę w niebo”, „Spiritus Sanctus”, „Taty nie ma” i „Zwyczaje pingwinów”.

Od muzyki filmowej do alternatywy
55. edycję Lubuskiego Lata Filmowego otworzy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Lubuskiej Orkiestry Kameralnej – zespołu smyczkowego prowadzonego przez aranżera i pianistę Mariusza Woźniaka, który łączy klasyczne brzmienie z nowoczesną wrażliwością.
Przed uroczystą galą rozdania Złotych, Srebrnych i Brązowych Gron wystąpi SPIĘTY – autorski projekt Huberta Dobaczewskiego, lidera zespołu Lao Che i jednego z najbardziej wyrazistych głosów polskiej sceny alternatywnej.
Więcej informacji oraz szczegółowy program można znaleźć na stronie Festiwalu: www.llf.pl.
Fundacja Legalna Kultura jest partnerem 55. Lubuskiego Lata Filmowego. Przed seansami widzowie usłyszą spoty „W czerni kina” w wykonaniu polskich artystów wpierających Legalną Kulturę.
Tworzenie tekstów o kulturze dobrze smakuje przy kawie.
Jeśli masz ochotę, możesz postawić kawę naszej redakcji.
Z góry serdecznie dziękujemy! ☕ 😊

Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura

Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty





