STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Integracja Ty i Ja czyli Kultura dostępna
07.09.21
Rozpoczyna się 18. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Kultura dostępna”. - Omówimy sposoby dotarcia z dobrami kultury do osób z niepełnosprawnościami poprzez zgłębienie wiedzy na temat audiodeskrypcji, języka migowego czy wiedzy o dobrych praktykach z innych ośrodków w Polsce – wyjaśnia Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu. To wyjątkowe wydarzenie łączy w sobie sztukę filmową, warsztaty, debaty z ekspertami, a także spotkania z twórcami i bohaterami produkcji walczących o statuetki Motyla 2021.
Wydarzenie potrwa od 7 do 11 września. Seanse konkursowe obejrzeć będzie można na ekranie kina Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Na festiwal nadesłano ponad 2 tysiące tytułów. Ostateczną selekcję przeszły 33 produkcje fabularne, dokumentalne i amatorskie, które rywalizować będą o statuetki Motyla 2021 w swoich kategoriach. Obrazy nadesłane zostały m.in. z Hiszpanii, Argentyny, Indonezji, Iranu, Korei Południowej i z Libanu.
- Każdy z filmów to trochę inne spojrzenie na niepełnosprawność przefiltrowane przez realia ekonomiczne i społeczne, więzi rodzinne oraz emocje bohaterów – podkreśla Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu. Inspiracji i tematów nie brakuje. Na ekranie kina Alternatywa przez pięć festiwalowych dni obejrzeć będzie można historie poruszające, zabawne, nostalgiczne i stawiające pytania o akceptację, miłość i poświęcenie. Twórcy skonfrontują widzów z opowieścią o rodzicach dorosłych dzieci z zespołem Downa, w życiu których troska miesza się ze strachem o przyszłość. Zabiorą nas na przedmieścia Lizbony, gdzie samotny ojciec wychowuje trójkę dzieci, w tym dwójkę z niepełnosprawnością i wciąż potrafi cieszyć się z drobnych rzeczy. Pokażą rzeczywistość przed i po wypadku, który pozbawia bohaterów sprawności fizycznej i zmusza do przewartościowania marzeń i planów.
Statuetki przyznawać będą jurorzy: aktor Adam Woronowicz, aktorki Marta Lipińska i Katarzyna Gniewkowska, prof. Wojciech Otto, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Marcin Bortkiewicz, reżyser filmowy i teatralny.
W programie festiwalu są też seanse pozakonkursowe. W kine Alternatywa wyświetlone zostaną m.in. dramat „Sound of Metal”, „Music” wyreżyserowany przez australijską piosenkarkę Sia oraz debiut Iwony Siekierzyńskiej „Amatorzy”.
Filmy ukazujące życie osób z niepełnosprawnością obejrzeć można będzie także w 34. innych miejscach w Polsce m.in. w domach kultury, bibliotekach oraz w zakładach karnych. To właśnie tam zorganizowane zostaną Małe Festiwale „Ty i Ja”. Dla widzów m.in. w Szamotułach, Nowym Sączu, Lesznie oraz w Bielsku Podlaskim przygotowano pięć filmów dokumentalnych i dwa fabularne.
Jednym z istotnych elementów festiwalu są Fotokonfrontacje. Tegoroczne odbyły się w czerwcu w Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie. Bohaterami fotografii są osoby z niepełnosprawnością, a za aparaty chwycili uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie pod okiem Wojciecha Szweja.
- Powstały piękne i bardzo ciekawe fotografie, podczas robienia których osoby z niepełnosprawnością miały możliwość żeglowania. Wszystkie łódki dostosowane były bowiem do ich potrzeb - mówi Barbara Jaroszyk.
Przeprowadzenie Fotokonfrontacji było możliwe dzięki współpracy z Gminą Kołobrzeg, która realizuje projekt pod nazwą Baltic For All. Wystawa prac zainauguruje festiwal.
Co roku goście „Integracji” odwiedzają również szkoły. Tym razem na spotkania z młodzieżą zaproszeni zostali paraolimpijczycy, którzy wrócą z Letnich Igrzysk w Tokio.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura