STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
25. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA, czyli PRAWDZIWA UCZTA FILMOWA
03.03.22
Niespełna pół roku od poprzedniej edycji, w Jeleniej Górze 7 marca rozpoczął się 25. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA. W programie znajdziemy kilkanaście najnowszych filmów, w tym obrazy nagradzane na największych światowych festiwalach, najnowsze polskie produkcje, blisko 120 krótkich metraży oraz spotkania z gwiazdami polskiego kina.
Filmem otwarcia tegorocznego festiwalu jest „Brigitte Bardot cudowna” – w reżyserii wybitnego wizjonera kina – Lecha Majewskiego, który tym razem zaprosił do współpracy Magdalenę Różczkę, Weronikę Rosati, Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Sapryka. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem. Drugim filmem pierwszego dnia festiwalu jest irański film „W drogę!” w reż. Panaha Panahi – jedna z największych niespodzianek ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Zachwycająca opowieść o rodzinnej podróży autem. To film, który wzbudza śmiech i łzy jednocześnie i kradnie serca widzów na całym świecie. Oba film nie są dostępne w regularnej dystrybucji kinowej, więc to jedna z nielicznych okazji, żeby je zobaczyć.
Drugiego dnia festiwalu zaprezentowany zostanie emocjonujący obraz „Powrót do tamtych dni” w reż. Konrada Aksinowicza z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem, który stworzył niezapomnianą kreację. To historia Tomka, który mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów. Wszyscy wydają się szczęśliwi, ale w miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu. Następnie będzie można zobaczyć film „Córka” Maggie Gyllenhaal wg powieści Eleny Ferrante, autorki „Genialnej przyjaciółki”. Film opowiada o kobiecie, której macierzyństwo nie dało szczęścia. Nagroda na MFF w Wenecji za najlepszy scenariusz i 3 nominacje do tegorocznych Oscarów. W rolach głównych Olivia Colman i Dakota Johnson.
Trzeci dzień przyniesie przedpremierowo polski film „Piosenki o miłości” z Tomaszem Włosokiem w roli głównej. Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji spotkanie z Tomaszem Włosokiem, którego widzowie znają również z takich filmów jak „Hiacynt”, „Jak pokochałam gangstera” czy „Boże ciało”. Kolejnym seansem będzie przedpremierowy pokaz francuskiego filmu „Zdarzyło się”, reż. Audrey Diwan, który w kinach pojawi się dopiero w czwartym kwartale tego roku. To nagrodzona Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji opowieść o studentce Anne, która zachodzi w nieplanowaną ciążę Nie będąc gotowa na urodzenie dziecka postanawia dokonać aborcji. Akcja filmu dzieje się w latach 60. we Francji, w której prawo zabrania usuwania ciąży.
Czwartego dnia będzie można zobaczyć krótkie filmy animowane Mariusza Wilczyńskiego, którego pełnometrażowy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” został w 2020 r. nagrodzony na festiwalu w Gdyni. O swojej pracy nad przygotowaniem i realizacją filmów opowie ich autor – Mariusz Wilczyński. Po tym spotkaniu odbędzie się przedpremierowa projekcja „Drive my car” wg opowiadania Harukiego Murakamiego, Film otrzymał aż 4 nominacje do tegorocznych Oscarów i zdobył wiele nagród w tym: Złote Globy dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę za scenariusz na MFF w Cannes w 2021 r. To intymna opowieść o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic.
Również w czwartek w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się spotkanie z mistrzem kina czeskiego - Bohdanem Slámą, reżyserem wielokrotnie nagradzanych filmów jak „Cztery słońca” czy „Kobieta z lodu”. Wszyscy miłośnicy czeskiego kina (i czeskiego humoru) będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, w którym reżyser opowie o tajnikach swojej pracy. Na spotkanie wstęp wolny, ale obowiązują zapisy z powodu ograniczonej liczby miejsc.
W piątek kolejna przedpremiera – tym razem zobaczymy muzyczny film dokumentalny „Jazz outsider”, którego reżyserem jest mistrz polskiego kina Janusz Majewski, twórca takich filmów jak „Zaklęte rewiry” czy „C. K. Dezerterzy”. Film opowiada o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. W filmie występują m.in. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Dąbrowski, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Wojciech Gogolewski, Maciej Obara, Sonia Bohosiewicz, Dorota Miśkiewicz. Po projekcji spotkanie z mistrzem reżyserii – Januszem Majewskim, który w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim opowie nie tylko o swoim najnowszym obrazie, ale też o tajnikach pracy reżysera i scenarzysty. Gościem spotkania będzie również znana i lubiana aktorka Sonia Bohosiewicz.
Przedostatni dzień festiwalu rozpocznie się od kolejnej przedpremiery – projekcji filmu „Bohater”, w reż. Asghara Farhadi (Oscar za „Rozstanie” i „Klienta”). To fascynujący dramat o mężczyźnie, który odbywa karę więzienia za długi. Mocne, perfekcyjne dramaturgicznie kino moralnego niepokoju. Film otrzymał Grand Prix MFF w Cannes 2021. Po nim organizatorzy zapraszają na film „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke, który swoją premierę kinową będzie miał tuż przed festiwalem. To niezwykle poruszająca historia muzyka Grzegorza Płonki, który zdiagnozowany jako dziecko autystyczne żyje w swoim hermetycznym świecie, Po kilkunastu latach, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji jest niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Film pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego. Nagroda publiczności na Festiwalu w Gdyni i wielominutowa owacja na stojąco. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu i Małgorzatą Foremniak, która stworzyła wspaniałą kreację matki głównego bohatera.
Ostatni dzień festiwalu, to film przedpremierowy pokaz filmu „Paryż, 13. dzielnica” w reż. Jacquesa Audiarda. To stylowa, czarno-biała love story, której akcja rozgrywa się pośród wieżowców paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Filmem zamknięcia festiwalu będzie „Oskarżony” w reż. Yvana Attala. Opowiada historię młodego mężczyzny, który zostaje oskarżony o gwałt. Czy rzeczywiście jest winny, a może sam jest ofiarą? W filmie wystąpiła Laureatka Złotej Palmy w Cannes Charlotte Gainsbourg razem ze swoim synem Benem Attalem. Film prezentowany był w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecja w 2021 roku.
Oprócz filmów pozakonkursowych przez cały tydzień w JCK i kinie LOT będzie można również obejrzeć blisko 120 krótkich filmów konkursowych, które oceniane będą przez wybitnych polskich twórców jak reżyserka Agnieszka Smoczyńska, operator filmowy Adam Sikora czy dokumentalistki: Anna Zamecka i Maria Zmarz-Koczanowicz. W jury konkursu filmów animowanych zasiądzie m.in. Mariusz Wilczyński. Tym, którym nie uda się obejrzeć filmów konkursowych w ciągu tygodnia festiwalowego mogą wybrać się 13 marca na niedzielny pokaz filmów nagrodzonych. Pokaz jest bezpłatny.
Tegoroczną galę wręczenia nagród, która odbędzie się w sobotę 12 marca o godz. 19:00 w teatrze Im. C. K. Norwida uświetni koncert Wojtek Mazolewski Quintet. Zespół zaprezentuje utwory Krzysztofa Komedy - repertuar z wydanej w 2020 roku płyty „When Angels Fall”, poświęconej twórczości tego najsłynniejszego polskiego muzyka jazzowego, pianisty i kompozytora.
Wszystkie projekcje specjalne odbywają się w kinie LOT.
Szczegółowy program dostępny na: www.zoomfestival.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura