STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Jubileusz Festiwalu w Gdyni
09.09.15
Jubileuszowa edycja najważniejszego święta polskiego kina odbędzie się w dniach 14–19 września. Na uroczystą galę otwarcia zaproszono wszystkich dotychczasowych laureatów Złotych Lwów. Wraz z pozostałą publicznością Teatru Muzycznego w Gdyni obejrzą oni dokument „W mgnieniu oka” Michała Bielawskiego poświęcony historii Festiwalu.
W Konkursie Głównym 40. FFG znalazło się osiemnaście pełnometrażowych filmów fabularnych, które powalczą o Złote i Srebrne Lwy oraz o szereg innych nagród indywidualnych i pozaregulaminowych. Pracami Jury Konkursu Głównego pokieruje światowej sławy scenograf Allan Starski, zaś partnerować mu będą autorka zdjęć Jolanta Dylewska, reżyser i scenarzystka Anna Kazejak-Dawid, kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz, reżyser Waldemar Krzystek, kostiumograf Anna B. Sheppard, aktorka Grażyna Szapołowska, producent i scenarzysta Krzysztof Rak oraz reżyser dźwięku Michał Żarnecki.
Sekcja Inne Spojrzenie organizowana jest w formule konkursowej w tym roku po raz pierwszy.
W konkursie weźmie udział sześć filmów, które powalczą o statuetkę Złotego Pazura i 30 tys. złotych. Filmy oceniać będzie Jury pod przewodnictwem Bogdana Dziworskiego.
W Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych bierze udział 14 filmów. Są to zarówno produkcje profesjonalne (np. ze Studia Munka SFP), jak i niezależne, powstałe poza oficjalnym obiegiem polskiej kinematografii. Filmy te powalczą o Nagrodę Główną i . Ewy Kamirskiej oraz Nagrodę Specjalną. W Konkursie Młodego Kina, prezentującym etiudy ze szkół filmowych, startuje 20 tytułów walczących o Nagrodę Główną im. Lucjana Bokińca oraz o Nagrodę Specjalną. Na czele Jury Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych stanie Piotr Trzaskalski.
Konkursom towarzyszą liczne sekcje specjalne i pozakonkursowe. Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Festiwal Filmowy w Gdyni tradycyjnie zapraszają do udziału w imprezie dzieci i młodzież, proponując im pokazy filmowe dla różnych grup wiekowych, warsztaty i spotkania z twórcami w ramach sekcji Gdynia Dzieciom.
W ramach sekcji Czysta Klasyka oraz podczas licznych pokazów specjalnych będzie można obejrzeć kilkanaście zrekonstruowanych cyfrowo i starannie odnowionych polskich filmów. Podczas Festiwalu filmy ze swojego repertuaru zaprezentują partner Festiwalu telewizja HBO Polska oraz współpracujący z FFG festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty.
Po raz drugi odbędzie się organizowany z Filmoteką Narodową przegląd Skarby kina przedwojennego, prezentujący zrekonstruowane filmy z okresu międzywojnia. Klasyka polskiego kina zawędruje w plener na Placu Grunwaldzkim, gdzie trzykrotnie odbędą się pokazy na świeżym powietrzu.
Tradycją Festiwalu jest sekcja Polonica, która przedstawia 6 zagranicznych filmów powstałych z udziałem polskich artystów, m.in. Agnieszki Glińskiej, Allana Starskiego, Urszuli Antoniak, Moniki Lenczewskiej i polskich aktorów.
Festiwal zaprasza również na 10 pokazów specjalnych, podczas których prezentowane będą zarówno filmy fabularne (zrekonstruowanego cyfrowo laureata Złotych Lwów „Wszystko co najważniejsze”) jak i głośne polskie dokumenty. Dokumentów w Gdyni będzie więcej: widzowie obejrzą bowiem sześć dokumentalnych filmów z cyklu „Przewodnik do 11 Polaków”.
Projekcjom filmowym towarzyszą liczne spotkania i wydarzenia specjalne. Wśród nich najstarsze spotkanie branżowe czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale i panele dyskusyjne poświęcone promocji zagranicznej, developmentowi, filmowi dla dzieci, postprodukcji i mediom publicznym.
Uczestnicy i goście FFG będą mogli wziąć udział w warsztatach aktorskich Małgorzaty Potockiej, w warsztatach prawnych, w spotkaniu z Pavlem Jechem oraz Davidem Simonem w ramach programu HBO Polska. Podczas Festiwalu odbędą się także warsztaty zamknięte, jak Torino Film Lab oraz finał Mistrzowskiego Kursu Krytyki Filmowej.
Festiwalowi towarzyszyć będzie m.in. wystawa specjalna Plakatów do Filmów Nagrodzonych Złotymi Lwami. Znajdą się na niej prace studentów z pracowni trzech mistrzów: z Akademii Sztuk Pięknych Warszawy (prof. Lecha Majewskiego, prof. Mieczysława Wasilewskiego) i Gdańska (prof. Sławomira Witkowskiego). Wystawa ma udowodnić, że możliwe jest dziś dobre projektowanie na potrzeby filmu i zasygnalizować potencjał pozwalający na czerpanie z dziedzictwa Polskiej Szkoły Plakatu.
Kolejną wystawą, która wypełni festiwalową przestrzeń, będzie ekspozycja „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda, plakaty fotograficzne ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy’a Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku oraz prace wybitnych polskich grafików: Jana Lenicy, Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Pągowskiego.
Tegoroczną nowością będą koncerty plenerowe, które odbędą się na Placu Grunwaldzkim pod hasłem Nowe idzie od morza. Wystąpią: Rimbaud (Mikołaj Trzaska, Michał Jacaszek, Tomasz Budzyński), Trupa Trupa oraz Enchanted Hunters. Ponadto odbędzie się koncert akustyczny zespołu Ajagore (z projekcją wideoklipu „Eleonora” w ramach sekcji Filmy z Gdyni), a także koncert Wojtek Mazolewski Quintet, który uświetni Młodą Galę.
Na gali zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowe Lwy przyznawaną za całokształt twórczości otrzyma wybitny polski reżyser i scenarzysta – Tadeusz Chmielewski.
Pełny program 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz szczegółowa rozpiska wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie www.festiwalgdynia.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
