STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Ultima Thule - filmowy pomost między Polską a Islandią
10.11.15
Bezpłatne przeglądy filmowe, warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy, akcje fotograficzne i dźwiękowe to wszystko składa się na polsko-islandzki projekt artystyczny „Ultima Thule – na krańcu świata” realizowany przez Filmotekę Narodową i Reykjavík Film Academy.
„Ultima Thule – na krańcu świata” ma na celu poszukiwanie kulturalnej różnorodności położonej pomiędzy Ameryką Północną a Europą nordyckiej Islandii i usytuowanej w środkowo-wschodniej części starego kontynentu słowiańskiej Polski. Wszystkie działania kulturotwórcze i animatorskie - bezpłatne: przeglądy filmowe, warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy, akcje fotograficzne i dźwiękowe (field recording) opierają się na wymianie artystycznej pomiędzy tymi dwoma krajami.
W pierwszej, islandzkiej części projektu w listopadzie 2015 widzowie z Reykjavíku wezmą udział w podróży po zakamarkach polskiej kinematografii. - Poprzez emocje i filmy, które są ich nośnikiem, chcemy mieszkańcom wyspy pokazać jacy jesteśmy - wyjaśniają organizatorzy w materiałach prasowych "Ultima Thule". Islandczycy będą mieli okazję poznać dość szerokie spectrum polskiej kinematografii - od niemego dramatu psychologicznego o człowieku ogarniętym demonicznym pragnieniem sławy („Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro), poprzez dzieła przedstawicieli polskiej szkoły filmowej (Janusz Morgenstern – „Do widzenia, do jutra” 1960), fabułę przedstawiciela polskiego offu – Bodo Koxa („Dziewczyna z szafy”, 2012) po popularne fantasy z lat 80. – „Akademię Pana Kleksa”. Widzowie z Reykjaviku zmierzą się także z takimi filmami jak „Dług” i „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego, a także „Róża” i „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Będą mieli okazję zobaczyć także Polskę w dokumentalnej odsłonie m.in. „Czasem śnię, że latam” Anety Popiel–Machnickiej (2013) - opowieść o marzeniach i przekraczaniu granic w dążeniu do ich spełnienia oraz oparty na prawdziwej historii pełnometrażowy animowany dokument „Droga na drugą stronę” (2011).
Natomiast z początkiem 2016 roku, w ramach największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej, zaprezentowane zostaną w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie filmy tworzące subiektywną panoramę emocji związanych z odbiorem twórczości z dalekiej Północy.Sekcja nordycka projektu zawiera produkcje o ludzkich pragnieniach i tęsknotach, specyficznym poczuciu humoru, a także o bardziej uniwersalnych uczuciach – smutkach i wzruszeniach oraz lękach i oburzeniu. W programie znalazły się m.in. obrazy takich filmowców jak: Fridrik Thór Fridriksson, Dagur Kári czy Marteinn Thorsson. Zaplanowano także spotkania z reżyserem Árnim Ásgeirssonem.
W programie przeglądów znalazły się również pokazy filmów niemych z muzyką na żywo: jedynego dokumentu z Islandii z okresu kina niemego, obrazującego życie w Reykjavíku w latach 20. XX w oraz wspomnianego „Mocnego człowieka” w reżyserii Henryka Szaro. Część projekcji poprzedzą wstępy historyków kina. Odbędzie się również dyskusja z udziałem socjologów, architektów oraz filmoznawców, poświęcona specyfice wyspiarskiego życia na przykładzie Islandii.
Projektowi towarzyszy seria warszatów muzycznych, filmowych i teatralnych realizowanych w Polsce i na Islandii.
Pertnerami projektu "Ultima Thule" są kino Bíó Paradís w Reykjavíku, Icelandic Film Centre i tamtejsze archiwum filmowe - Kvikmyndasafn Íslands, a w Polsce z - KinoPort CSW Łaźnia w Gdańsku i Nowe Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Wydarzenia kulturalne z pogranicza wizualno-audialnego, odbywać się będą w:
- Rejkiavíku (12–16.11.2015),
- Gdańsku (12–24.02.2016),
- Poznaniu (25.02– 8.03.2016),
- Warszawie (9–20.03.2016).
Więcej informacji na temat „Ultima Thule – na krańcu świata” znaleźć można na oficjalnej stronie projektu www.ultima-thule.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
