STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy

Literacki Sopot
12.08.19
W tym roku w dniach od 15 do 18 sierpnia Sopot stanie się stolicą literatury i kultury brytyjskiej. Podczas Festiwalu Literacki Sopot czekają nas debaty, warsztaty, pokazy filmowe, czytanie performatywne, spektakle i wiele innych atrakcji. W nadmorskim kurorcie zagoszczą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów.
Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, a każda edycja przybliża literaturę i kulturę z innego kręgu językowego. W tym roku echem zeszłorocznej, francuskiej edycji jest wizyta Érica Emmanuela Schmitta, jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych na świecie.
Tegoroczna brytyjska edycja Literackiego Sopotu poświęca szczególną uwagę kobietom. „Czasy mamy niewątpliwie ciekawe, pełne chaosu, bólu i zawiedzionych nadziei. Stoimy w obliczu zmieniającej się Europy, niepewni, co przyniesie jutro. Odnosząc się do licznych zagrożeń, w tym tych dotyczących naszych wolności, swobodnej wymiany myśli, czy praw, jakie nam przysługują, postanowiliśmy zająć się m.in. przypomnieniem osiągnięć brytyjskich sufrażystek, feministek czy tzw. nowych feministek. Skupiliśmy się bardziej na pokazaniu kobiet historycznie ważnych dla brytyjskiej kultury i ważnych obecnie przez to, co piszą niż na sięganiu po „silne” męskie nazwiska” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot.
W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” spotkać się będzie można z Reni Eddo-Lodgge - dziennikarką, specjalizującą się w literaturze faktu, uznaną przez „Guardiana” za „jedną spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych”; Ntailan Lolkoki, która o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce Skrzydła dla motyla (tłum. Bartosz Nowacki, wyd. Prószyński i S-ka), a także brytyjską korespondentkę z Chin, której sławę przyniósł pamiętnik Socjalizm jest Piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin (tłum. Ewa Ledóchowicz, wyd. Prószyński i S-ka) - Lijia Zhang.
Tymczasem w cyklu rozmów „London calling”, wystąpi Katie Green, autorka graficznego pamiętnika Lżejsza od swojego cienia opowiadającego o zmaganiu się z anoreksją (tłum. Kamila Kowerska, wyd. timof i cisi wspólnicy); okrzyknięta przez „Guardiana" „jedną z najbardziej znaczących i ekscytujących młodych pisarek w Wielkiej Brytanii” Sarah Hall, której zbiór opowiadań Madame Zero i inne opowiadania w tłumaczeniu Miłki Jankowskiej ukaże się premierowo nakładem Wydawnictwa Pauza; Sarah Perry, która z Wężem z Essex (tłum. Adam Zdrodowski, wyd. Marginesy) znalazła się na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii oraz Isabel Greenberg, ilustratorka, która zasłynęła już swoją pierwszą powieścią graficzną Encyklopedia Wczesnej Ziemi (tłum. Łukasz Buchalski, wyd. Kultura Gniewu). Odbędzie się również polska premiera najnowszej książki Pod powierzchnią (tłum. Jan Kabat, wyd. Świat Książki) Daisy Johnson, najmłodszej w historii autorki nominowanej do Man Booker Prize.
Literacki Sopot to nie tylko literatura w najlepszym wydaniu, ale przede wszystkim miejsce spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i obserwacją dotyczącą współczesnego świata. Festiwal to nie tylko możliwość osobistego poznania autorów, ale i ich sposobu myślenia o świecie, kultury danego kraju.
Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.
Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.literackisopot.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Najnowsze - na skróty
Archiwum - na skróty
