STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane zaprasza!
16.07.21
Wystartowała XIV. edycja wakacyjnego festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Przez całe wakacje, do 31 sierpnia, w obu miastach partnerskich można bezpłatnie oglądać starannie wyselekcjonowane hity kinowe na dużym ekranie. Pięknie zapowiada się także przygoda z Kinem Letnim w Giżycku – we wszystkie wtorki i środy wakacji festiwal cumuje w Ekomarinie w Giżycku, gdzie filmy można oglądać zarówno z lądu, jak i pokładu jachtu.
Symbolicznym klapsem filmowym w Sopocie festiwal zainaugurowały: aktorka, ikona polskiego kina Katarzyna Figura, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej Anna Golec-Mastroianni oraz - w imieniu partnera tytularnego festiwalu - Dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas Małgorzata Wasiuk.
- Nie ma kina bez silnych kobiet. Przez lata rola kobiet była umniejszana w kinematografii. Teraz jest czas zmian. To ważne, że są festiwale, które to podkreślają. Cieszę się, że BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane jest jednym z nich – podkreśliła podczas inauguracji festiwalu Katarzyna Figura.
Taki seans ma sens
Na film otwarcia wybrano multimedialne widowisko Luca Bessona z pięknymi zdjęciami Yanna Arthusa-Bertranda "Home - S.O.S. Ziemia!", które pokazując piękno planety i niszczące działania człowieka, ale również akcje podejmowane przez różne organizacje by zapobiec katastrofie, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalowych czwartków: Świat Cię potrzebuje. Ten film nadaje kierunek i rytm tegorocznej edycji festiwalu, włączającego się w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- Bank BNP Paribas wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały uwzględnione w repertuarze festiwalu. Wierząc mocno w moc kina jesteśmy przekonani, że seanse filmowe nie tylko uprzyjemnią letnie wieczory, ale będą również okazją do refleksji i rozmów na tematy ważne dla całego świata takie jak społeczne nierówności, zagrożenie klimatyczne czy równość płci - powiedziała Małgorzata Wasiuk, Dyrektor Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji Banku BNP Paribas.
Z miłości do kina
Wraz z festiwalem ruszyła specjalna podstrona pod hasłem WE LOVE CINEMA, na której udostępniony został film otwarcia "Home - S.O.S. Ziemia!". Twórcom filmu bardzo zależy na tym, by każdy zobaczył ten przejmujący apel do ludzkości. Podstrona WE LOVE CINEMA składa się z trzech części. W pierwszej, poświęconej ponad 125-letniej historii kina, można obejrzeć perły światowej kinematografii począwszy od dzieł francuskich pionierów kina braci Lumière po niemiecki ekspresjonizm uosobiony „Gabinetem Doktora Caligari”. W sekcji Etiudy przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Oprócz klasyki można tu bowiem zobaczyć produkcje stworzone przez młodych studentów polskich szkół filmowych - Warszawskiej Szkoły Filmowej i AMA Film Academy z Krakowa - które poruszają wątki środowiska LGBTQ+, równości płci, uchodźców i ekologii. Z kolei w części Kino amatorskie prezentowany jest wyjątkowy przegląd filmów powstających na przestrzeni niemalże stu lat w warunkach domowych. Po zalogowaniu, wszystkie treści na WE LOVE CINEMA są dostępne bezpłatnie.
Moc festiwalowych atrakcji
We wszystkie wtorki i środy wakacji festiwal cumuje w Ekomarinie w Giżycku, gdzie filmy można oglądać zarówno z lądu, jak i pokładu jachtu, korzystając ze specjalnej częstotliwości radiowej 87,7 MHz. W festiwalowej kawiarni Koło Molo w Sopocie (ogródek na Skwerze Kuracyjnym przy fontannie) można spróbować lodów jak dawniej Bracia Koral, wypić pyszną kawę i zrobić zdjęcie w festiwalowej fotobudce. W Zakopanem natomiast funkcjonuje Miasteczko Filmowe przy Krupówkach, a w nim Punkt Informacyjny Festiwalu. W obu lokalizacjach działa bezpłatna aplikacja Listen Everywhere. Na specjalnych kanałach audio można usłyszeć wywiady filmowe z gwiazdami kina, zapowiedzi repertuarowe oraz posłuchać najlepszych fragmentów audiobooków od Storytel.
Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl
Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo w Sopocie.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura