Treści wideo w Internecie – poznaj zwyczaje i opinie internautów

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Badania i raporty

Treści wideo w Internecie – poznaj zwyczaje i opinie internautów

Treści wideo w Internecie – poznaj zwyczaje i opinie internautów

18.06.12

Ile jest w polskiej sieci filmów i programów TV dostępnych legalnie? W gronie internautów, którzy oglądają treści wideo online, nie wie tego połowa. Prawie co trzeci internauta uważa, że jest ich do stu, a co ósmy, że do pięciuset. W rzeczywistości dostępnych jest 115 tys. materiałów (28 tys. godzin).

 

W polskiej sieci internauci mają legalny dostęp do 3 218 filmów, 13 805 seriali, 48 271 programów TV, 32 137 teledysków. Dostępne w Internecie treści wideo są oglądane coraz częściej. Ponad 90 procent internautów deklaruje, że ogląda materiały wideo w internecie. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, czy oglądają treści legalne. Nie wiedzą też, jak rozpoznać treści dostępne legalnie.

 

W maju 2012 roku, w ramach wspierania akcji „Oglądaj legalne”, IAB Polska (we współpracy z OPI) przeprowadziło sondaż internetowy. Wyniki wskazują, że około 2,4 miliona użytkowników wideo online (powyżej 14. roku życia) zapłaciło za dostęp do treści audiowizualnych online w serwisach, które nie mają praw do dystrybucji. Opłatę uiścili w przekonaniu, że dotyczy ona dostępu do treści legalnych.

 

Niemal tak samo liczna grupa internautów świadomie płaci za dostęp do materiałów bez licencji. Oznacza to, że za dostęp do treści wideo w sieci płaci co trzeci z użytkowników takich materiałów, a więcej niż co czwarty spośród wszystkich internautów. Istotnym problemem jest brak narzędzi do oceny legalności dostępu.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz raport z badania: http://www.ogladaj-legalne.pl/aktualnosc/raport-z-badania-co-ogladasz-w-internecie

 

Fot.: Archiwum Legalnej Kultury

 

(opr. ib)
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!