Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


Tadeusz Kantor - "Umarła klasa"

KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY

/ Działamy

Tadeusz Kantor -

Tadeusz Kantor - "Umarła klasa"

13.11.18

Za najważniejsze wydarzenie kulturalne z ostatnich 100 lat historii Polski uważam premierę spektaklu Tadeusza Kantora "Umarła klasa", która odbyła się w krakowskich Krzysztoforach 15 listopada 1975 roku. Spektakl został uznany przez krytyków teatralnych najlepszym spektaklem w historii światowego teatru - czemu się nie dziwię - w moim domu to sceniczne wydarzenie obrosło kultem.

Dla mnie: najwybitniejsze osiągnięcie reżyserskie Kantora - wielkiego artysty awangardowego (dziś byśmy powiedzieli - offowego) i reformatora teatru - tak! Po tym spektaklu, każdy kto je przeżył - nie mógł już tak samo spojrzeń na teatralną scenę, znajdujące się na niej przemioty. Tak - tym przedstawieniem zmienił nie tylko Teatr - ale i Widza!

Moja mama nie raz opowiadała, jak wielkie wrażenie wywarło to przedstawienie na niej i grupie przyjaciół, z którymi dzieliła to "olśnienie". Podobno po wyjściu z teatru długo panowała wśród nich cisza, której nikt nie chciał zakłócić. Dopiero po dojściu do akademika - mama się odezwała: "to jest dzieło, które będzie we mnie do końca - jest ono WIELKIE, SKOŃCZONE i OTWARTE (uniwersalne i wieloznaczne) ZARAZEM" - nie umiała inaczej tego zdefiniować. Podobno jeszcze tego wieczoru umówili się na kolejny spektakl i tak mama była na nim ponad 5 razy... I za każdym razem odczytywała je inaczej, coraz silniej oddając jego metafizycznemu/onirycznemu wręcz klimatowi.

Po latach - nie dziwię się jej i wiem, że miała wówczas rację. Minimalistyczna scenografia uderza bogactwem znaczeń - drewniane ławki pod światłem gołych żarówek i te irytujące ale i budzące lęk "nagie" manekiny, które wydają się ożywać nagle razem z "klasą" nagle przy dźwiękach sentymentalnego walca François. Nie tylko "ożywały" ale stawały się "reżyserem" przebiegu obserwowanego wydarzenia.

Mimo, że widziałam ten spektakl "tylko" 2 razy - to właśnie te dźwięki, elementy scenografii mam zawsze w głowie na samo wspomnienie o Kantorze. Zapewne ma go wielu z nas, a na pewno twórcy, którym przychodzi teraz mierzyć się z teatralną materią.


Spektakl "Umarła Klasa" został w 1976 sfilmowany przez Andrzeja Wajdę, możecie obejrzeć go bezpłatnie dzięki Kulturze Na Widoku.

Autorką tekstu jest Aniela Muszalska, zwyciężczyni konkursu "Księga Stulecia Niepodległości" - zadaniem było napisanie, które wydarzenie kulturalne z ostatnich 100 lat historii Polski uważasz za najważniejsze.
Fundacja Legalna Kultura realizuje projekt szkoleniowy, którego celem jest edukacja w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej pomocna zarówno w nauczaniu, jak i w nauce, ale także w bezpiecznym korzystaniu z zasobów kultury w życiu codziennym.

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

SZKOLENIA I WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI, EDUKATORÓW I UCZNIÓW

Celem szkoleń i warsztatów jest edukacja w zakresie korzystania z zasobów kultury przydatnych w pracy dydaktycznej oraz w pracy twórczej, a także w nauce z poszanowaniem praw twórców. Prowadzący warsztaty przybliżą uczestnikom problematykę z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz korzystania z zasobów kultury z legalnych źródeł, a także dostarczą narzędzi pomocnych w pracy dydaktycznej i w nauce. Więcej informacji…


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

 

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu
European Union Intellectual Property Office


 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!