Rozmowy
O pracy twórczej, rzemiośle i artystycznych zmaganiach. O rozterkach w kulturze i jej losach w sieci, rozmawiamy z twórcami kultury.
Dobre życie? Nikt nie powiedział, że takie ma być

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

Dobre życie? Nikt nie powiedział, że takie ma być

Dobre życie? Nikt nie powiedział, że takie ma być

29.09.17

Srebrne Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda za najlepszą rolę kobiecą ex aequo dla Eliane Umuhire i Jowity Budnik oraz najlepszy montaż dla Katarzyny Leśniak - "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.Ludobójstwa nie da się zrozumieć na poziomie emocji - mówi reżyserka filmu, Joanna Kos-Krauze.Fragment spotkania z publicznością po pokazie filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" na Festiwalu w Gdyni. 

Konferencja prasowa filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" z 42. FPFF w Gdyni dostępna tutaj.

Dobre życie? Nikt nie powiedział, że takie ma być

Nie można za bardzo siebie wszystkim obarczać. Pewne rzeczy w życiu muszą się wydarzyć, nie mamy na nie wpływu, musimy odpuścić. O życiu świadomym mówi reżyserka Joanna Kos Krauze.


Newsweek Psychologia: Opuszczenie, samotność, odrzucenie, okrucieństwo. Każdy z państwa filmów zmusza do refleksji nad egzystencjalnymi wyzwaniami. Czy drążenie ciemnych stron natury ludzkiej i eksplorowanie trudnych tematów zbliżyło panią do jakiejś życiowej mądrości?

Joanna Kos-Krauze: Nie używałabym przymiotnika „trudne”. To problemy ludzi dojrzałych, poszukujących. Kino, które robiliśmy z Krzysiem, a które teraz ciągnę sama, składa się z pytań. Znajduje oddźwięk i wywołuje emocje, co znaczy, że nie jesteśmy samotni w tych lękach, przeczuciach, wątpliwościach. Ale jak rozmawiać o złu? Nie postrzegam świata w kategoriach dobra i zła. Dla mnie jest ono częścią każdego z nas. Dzisiaj jest pani dla kogoś dobra, jutro zła. Zależy, jak kto zdefiniuje. Nie ma czegoś takiego jak mądrość życiowa. Ciągle szukamy. Jedni poprzez religie, inni poprzez używki, każdy na swój sposób.

Pani bagażem przeżyć można by obdarować kilka życiorysów. Są w nim sukces, sława, ale też cierpienie, lęk, strata. Jak po takich doświadczeniach definiuje pani dobre, sensowne życie?

Dobre życie dla mnie to życie świadome. To proces, nikt się z tym nie rodzi. Może jakieś wyjątkowe jednostki. Chodzi o to, by widzieć konsekwencje swoich słów i czynów. Ludzie, gdy przydarza się im coś złego, nie dostrzegają zwykle żadnego związku ani z nimi samymi, ani z przeszłością. Nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć, że odpowiadamy za pewne wybory i decyzje naszych przodków. Tak jak dziś w Europie. Dla mnie jest oczywiste, skąd wziął się obecny kryzys. Wraca do nas kolonializm. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Historia też ma swoją pamięć genetyczną i emocjonalną. Energia nie ginie. Tak to widzę. Ale żeby życie było dobre? Nie wiem, czy takie ma być. Nikt tego nie powiedział, podobnie jak nikt nie obiecywał, że będzie łatwe. Trzeba być świadomym nie tylko siebie, ale także swoich możliwości i ograniczeń. W związku z tym nie można też za bardzo siebie wszystkim obarczać. Pewne rzeczy w życiu muszą się wydarzyć, nie mamy na nie wpływu, musimy odpuścić. Ludzie rozpaczają, że ktoś umrze, czy ktoś kogoś porzucił, a to sprawa energii. Pewne formuły po prostu się wyczerpują. Nikt nikomu nie jest dany na własność. Czy jeśli odejdzie mój mąż, dziecko, to już mnie nie ma? Przecież tak nie jest.

Dzisiaj wszyscy tak potwornie boją się samotności.

To też sprawa percepcji samego siebie. Samotność zmusza do zastanowienia: kim jestem tak naprawdę? Bo w końcu to najważniejsze pytanie, na które my też przez lata próbowaliśmy odpowiedzieć. Tego jednak człowiek nigdy nie wie do momentu przejścia na drugą stronę, chociaż ja w nią nie bardzo wierzę. Wierzę raczej w zmianę na poziomie energii kwantowej. 

Pani nie boi się samotności? 

Samotność jest potrzebna każdemu człowiekowi. Dlatego w każdym systemie religijnym czy filozoficznym jest na nią miejsce. Człowiek zawsze musiał się wyciszyć. Nie tylko po to, by skupić się wyłącznie na rodzinie, ale też po to, by zbliżyć się do jakiegoś sacrum, pomyśleć, zastanowić się nad sobą, nad bytem. U nas samotność ma jakieś pejoratywne konotacje, choć bardzo potrzeba nam trochę uważniejszego życia. Ja z wiekiem odkrywam, że wakacje muszę spędzać wyłącznie sama. Tylko wtedy odpoczywam. Potrzebuję ciszy i spokoju, jakie zapewnia tylko samotność.

Na co, oprócz samotności, nie szkoda pani czasu?

Na przyjaciół, na przyrodę. Z wiekiem coraz bardziej ją doceniam. Dużo czasu spędziłam na ekshumacjach w Ruandzie. Na tych ludzi nie szkoda było mi czasu. To było dramatyczne i bolesne, ale uważam to za wielki przywilej, że mogłam tam być i wspólnie z bliskimi ofiar przeżyć proces żałoby. Tam zrozumiałam, że godna śmierć jest darem, jaki otrzymujemy od losu. Nigdy też bym nie przypuszczała, że właśnie tam odnajdę siłę.

Dlaczego te ekshumacje były dla ludzi tak ważne? Wiele osób w Polsce zadaje sobie podobne pytania w kontekście ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zmarłym należy się godny pochówek, po którym rozpoczyna się proces żałoby. To bardzo ważne na poziomie symbolicznym. To, co wydarzyło się w Polsce, to upolitycznienie sfery sacrum i naruszenie emocji wielu osób, a przede wszystkim pamięci kości. Wiem, jak ważne jest dla rodzin, żeby pochować bliskich. W Polsce to się odbyło, więc nie rozumiem tego, co się dzieje. Z drugiej strony rozumiem jednak poziom rozpaczy części osób. Żałoba to bardzo trudny proces i nie śmiem do końca go oceniać. Katastrofa smoleńska była tak tragiczna, niespodziewana i została tak niesamowicie upolityczniona i przekłamana, że część ludzi nadal jest w szoku. Chwytają się więc czegokolwiek, żądają rozliczeń. W życiu w ogóle też tak jest, że niektórzy po stracie kogoś bliskiego do końca swoich dni będą zadawać sobie pytanie, dlaczego ich to spotkało? Dla mnie to nie do przyjęcia. Odejście bliskiej osoby spotyka miliony osób na całym świecie. Ale to też zależy od struktury psychicznej, biochemii mózgu, wychowania, charakteru. Człowiek, który całe życie sobie współczuje, będzie czuł się ofiarą tej sytuacji. Człowiek dojrzały będzie próbował znaleźć sens tego w innych obszarach, również w sobie. Mimo to myślę, że nie powinniśmy odbierać prawa do emocji nawet tym rodzinom, które artykułują je niewłaściwym językiem czy w sposób, jaki nam się nie podoba. To jest rozpacz. Ludzie nie zachowują się racjonalnie. Po moich doświadczeniach wiem, że człowiek nigdy nie może powiedzieć, jak by się zachował w danej sytuacji. To wielka arogancja. Ja nie wiem, nie mam pojęcia, jak bym się zachowała, gdyby tak zginął mój mąż. Może też byłabym oszalałą wdową, która żądałaby rozliczeń? Może dla mnie też jedynym uzasadnieniem byłby spisek? Może nie umiałabym przyjąć do wiadomości, że katastrofa była wynikiem zaniedbań i błędów?

Niektórzy ludzie starają się w życiu omijać cierpienie. Jakby bali się nim zarazić lub popsuć swój dobrostan. Pani towarzyszyła mężowi podczas kilkuletniej choroby i długiego procesu odchodzenia. Czy coś w tym czasie panią w sobie zaskoczyło?

Nie. Cierpienie było częścią naszego życia. Przeżyliśmy razem prawie dwadzieścia lat, z czego przez osiem towarzyszyła nam choroba. Ale zaskoczenia w takich sytuacjach wcale nie są rzadkością. Pamiętam młodego chłopaka po przeszczepie. W czasie choroby dostał wielkie wsparcie od żony. Gdy wyzdrowiał, jego małżeństwo się rozpadło. On zostawił żonę. Dostał drugie życie i bardzo chciał je wykorzystać. Przyznał się nam, że jego samego to zaskoczyło. Miałam też przyjaciółkę, która przez kilka lat walczyła o życie męża. Podporządkowała mu całe swoje życie. On był jej niebywale wdzięczny. Potem miał przeszczep szpiku kostnego, doszedł do zdrowia i ją zostawił. Do dziś mam w oczach jej dramat, bo to było świetne małżeństwo. Bardzo się kochali i nagle on nie chciał mieć żadnego kontaktu ani z nią, ani z dziećmi. Pamiętam, jak psychoonkolog tłumaczył jej, że takie sytuacje się zdarzają. Proszę pamiętać, że te wszystkie chemie, wlewy, przeszczepy szpiku w zasadzie zmieniają nasze DNA, zmienia się biochemia mózgu. I trzeba zrozumieć, że na jakimś poziomie to jest już inny człowiek. Jednocześnie, są pewne sfery między kobietą a mężczyzną, które w takim cierpieniu przekraczasz. W pewnych obszarach odbudowanie relacji jest już niemożliwe. To bardzo skomplikowane.

Ludzie, którym udało się przeżyć ciężką chorobę, często podkreślają, jak zmieniła ona ich system wartości czy sferę duchową. Rzadko przyznają się, jak bardzo zmieniła ich i najbliższych fizycznie i psychiczne. A przecież zmienia.

Oczywiście. W każdej sferze: fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej. Pamiętam, jak pierwszy raz pojechaliśmy do RPA i dowiedzieliśmy się, że Krzysiek ma nawrót choroby. Lekarz, na którego trafiliśmy, pierwsze, co nam powiedział, to to, że natychmiast cała rodzina powinna się przebadać. Według medycyny anglosaskiej choroby nowotworowe są w pewnym sensie zaraźliwe. Dlaczego? Bo siada ci system immunologiczny. Po latach życia w stresie, napięciu i lęku organizm w końcu się poddaje. Tak jak w rodzinie alkoholika – chorują wszyscy. Coraz częściej udaje się zmieniać choroby terminalne w przewlekłe. I całe szczęście. Tylko że ma to też swoje konsekwencje. Pamiętam, jak pierwszy raz poszłam do onkologa. Powiedział mi: dziecko, jak chcesz pomagać, masz się natychmiast przebadać i pamiętaj: dwa tygodnie w roku jedziesz sama na wakacje, a jeden dzień w tygodniu musisz mieć tylko dla siebie, choćby się waliło i paliło. Inaczej nie będziesz w stanie pomagać. Nie będziesz miała siły.

Jeśli więc decydujemy się na to, żeby się kimś długotrwale opiekować…

To życie za nas decyduje, ale my powinniśmy siebie bardzo uważnie obserwować. Ja w tym czasie bardzo stwardniałam. Nie lubię tego u siebie, ale nic na to nie poradzę. Przekonałam się, że niektórzy ludzie są bezwzględni, że świat nie zatrzyma się dlatego, że mi się coś wydarzyło. Nikt z tego powodu nie podaruje mi kredytu w banku, a jak dostanę dotację publiczną na film, to muszę go w terminie skończyć i rozliczyć. I dobrze, bo życie się toczy. Mnie też kiedyś zabraknie i mój syn zostanie sam ze swoimi problemami. Dlatego jestem zwolenniczką może nie zimnego, ale letniego chowu. Mądra matka czasami musi mieć, jak to się mówi, ręce z jedwabiu i serce z kamienia. Bo dzieci wychowujemy nie dla siebie. Mamy je tylko na chwilę i powinniśmy je przygotować do życia w społeczeństwie i dla innych.

Miała pani taki moment w życiu, kiedy zmienił się pani system wartości czy stosunek do świata?

Ostatnie dwa lata nauczyły mnie, że nie mogę zmieniać na siłę jakichś ludzi czy spraw. Mogę zmienić wyłącznie mój stosunek do nich. Czasami więc lepiej zejść z linii strzału lub po prostu pozwolić odejść pewnym rzeczom, ludziom, sprawom. Chyba że ktoś wejdzie mi na wartości. Wtedy nie odpuszczam i jestem bardzo trudna.

Jakie to wartości na przykład? Ciągle ich pani nie nazwała.

Strasznie boję się takich rozmów. Dzisiejszy dialog społeczny aż od nich kipi, ale jednocześnie tak przesunęliśmy zakres semantyczny niektórych pojęć, że już nie wiadomo, co się pod nimi kryje. Co chwilę mówi się o macierzyństwie, o rodzinie, o patriotyzmie, o tym, kto jest dobrym Polakiem, kto jest prawdziwą kobietą i tak dalej. Mam naprawdę problem, jak słyszę słowo „wartości”. Bo czym one są? Moje wartości nie muszą być pani bliskie. Moje wyobrażenie na temat jakiejś sytuacji dla drugiego człowieka może być już obszarem jego poranienia.

Zostawmy więc wartości i porozmawiajmy o tym, bez czego pani nie wyobraża sobie życia. 

Nie mam takich wyobrażeń. Wiem, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Nie wyobrażaliśmy sobie z Krzysztofem życia bez siebie, zwłaszcza razem pracując. Okazuje się, że to możliwe. Strasznie brakuje mi rozmów, które ze sobą prowadziliśmy, ale nie umarłam. Bardzo trudno byłoby mi jednak bez książek, żółtego sera i papierosów. I bez poczucia humoru. Mam wielki problem z ludźmi, którzy go nie mają. Staram się ich unikać, bo uważam, że poczucie humoru to pewien poziom abstrakcji, która pozwala mnóstwo rzeczy rozładować.

A szczerość jest dla pani ważna?

Ze szczerością byłabym ostrożna. To jest jak z dobrymi radami w życiu. Można je dać pod dwoma warunkami: że ktoś o nie naprawdę prosi i że naprawdę jest gotowy je przyjąć. Trzeba też odwołać się do intuicji, bo inaczej z człowieka, któremu daje się dobre rady, można sobie uczynić wroga. Każdy chce ponarzekać, ale  wbrew pozorom niewielu ludzi prosi o radę i oczekuje szczerości. Każdy pragnie akceptacji, a nie krytyki. Polacy mają z nią wielki problem. Zawsze bierzemy ją osobiście.

A jak jest ze szczerością w sytuacjach ciężkiej choroby, gdy chodzi o kogoś bliskiego?

To jest jak z chorobą – bardzo osobnicze i idzie dwutorowo – czym innym jest szczerość rodziny wobec siebie, a czym innym wobec osoby odchodzącej. Czasami szczerość może zabić. Jeśli człowiek oczekuje nadziei, dlaczego mamy mu jej nie dać? Chyba lepiej, jak umrze we śnie, niż ma żyć w strachu następne trzy miesiące, wiedząc, że to może zdarzyć się każdej nocy. To dopiero jest nieludzkie. Ja zresztą mam takie odczucie, że wielu chorych naprawdę intuicyjnie wyczuwa, gdzie zaczyna się odchodzenie. Krzysztof pewne rzeczy chciał wiedzieć, a pewnych nie.

Mówił, czego nie chce?

Tak. Rozmawialiśmy cały czas i o wszystkim. To dla mnie sfery mistyczne, sacrum, nie śmiałabym nawet tego definiować. W takich chwilach trzeba wielkiej wyobraźni i delikatności i ze strony lekarza, i bliskich. Tymczasem wiele rodzin zachowuje się okropnie. Zabijają chorych tym wiecznym gadaniem: a zjedz, a wypij, płaczą, histeryzują. A człowiek, który odchodzi, potrzebuje wokół siebie silnych ludzi. To sytuacja, w której domyka się jakiś cykl. Potrzebny jest ktoś, kto poda rękę i pomoże przejść na drugą stronę. Rozpacz w tym nie pomaga. Dlatego dzieci na onkologiach czy w hospicjach często niestety odchodzą same, dopiero jak mama odejdzie od łóżka, pójdzie na chwilę do bufetu czy łazienki.

W takich najtrudniejszych chwilach w życiu człowiek odwołuje się do intuicji czy raczej do jakiegoś wpojonego w dzieciństwie systemu wartości i zachowań? 

Każdy inaczej. Na pewno więcej powiedziałby tu jakiś behawiorysta. W moim przypadku działały wyłącznie intuicja i instynkt. Ile by się człowiek nie naczytał, potem i tak działa intuicyjnie. Nie zdarzyło się pani w życiu powiedzieć o jedno zdanie za dużo? Okazuje się, że bardzo często rzeczy, które na początku wydają się katastrofą, potem okazują się trafne. To widać z perspektywy czasu. Podobnie jak i to, kiedy naprawdę było trudno. Najtrudniejszy moment to wcale nie był dzień śmierci Krzysia. Najbardziej dramatyczne chwile były dużo wcześniej i dużo później. Sam moment nie. Bo najgorsza w życiu jest niedobra niepewność i lęk, kiedy człowiek nie wie, czy w lewo, czy w prawo. Dziś wiem, że z perspektywy czasu wszystko wygląda inaczej. Za wszystkie rzeczy, które kiedyś mi się przydarzyły i które wydawały mi się wtedy okropne zawodowo czy po ludzku, teraz dziękuję Panu Bogu. Dziś widzę, że musiały się wydarzyć. Wiem też już z całą pewnością, że mój dom jest tam, gdzie jestem.

Nie przywiązuje się pani do rzeczy. A co z wolnością, sztuką, miłością? Też da się bez nich żyć?

Wolność to sprawa wewnętrzna. Niektórzy niewolnicy byli bardziej wolni niż my dzisiaj. Nie chcę, żeby to zabrzmiało jak mądrości psa Fafika, ale wolność wewnętrzna, w ogóle niezależność, mają swoją straszną cenę. Wiele osób zazdrościło mi pewnego rodzaju niezależności czy bezkompromisowości, chociaż to wcale nie jest prawda. Czasami to sprawa pozoru, zachowania. Ale ceną tego jest samotność i bardzo drogo się za nią płaci. Dlatego większości z nas na nią nie stać.

rozmawiała Małgorzata Mierżyńska

Wywiad pierwotnie ukazał się w magazynie Newsweek PsychologiaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!