Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Dzień Wolnej Sztuki

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

16.04.15

8 sekund - tyle przeciętny odbiorca poświęca w muzeum czy galerii na zapoznanie się z prezentowanym dziełem. Pomysłodawcy Dnia Wolnej Sztuki zachęcają do dłuższego kontaktu, by odkryć, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię.

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez te cztery lata w ponad 50 muzeach w całej Polsce starano się przekonać zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

18 kwietnia 2015 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stały osoby zadające uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywujące ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi.

Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztukich chcemy pokazać, że to nieprawda pochylając się nad dan ym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków , zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów . Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę - idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Lista muzeów w Polsce biorących udział w akcji w 2015 roku znajduje się tutaj...
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!