Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Złote Globy za rok 2021 rozdane – czy po raz ostatni?

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Złote Globy za rok 2021 rozdane – czy po raz ostatni?

Złote Globy za rok 2021 rozdane – czy po raz ostatni?

10.01.22

Złote Globy, przyznawane od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), od lat uznawane były za jeden z ważniejszych prognostyków przed Oscarami. Dziś w nocy rozdane zostały po raz 79. i nie wiadomo czy nie ostatni. Od lat HFPA jest krytykowane za nieprzejrzyste zasady nominowania i nagradzania filmów, a także za rasizm, seksizm i korupcję.

 

W tym roku zwycięzcy Złotych Globów zostali ogłoszeni podczas kameralnej imprezy zorganizowanej wyłącznie dla członków stowarzyszenia. Nie był to wybór HFPA, ale konieczność, ponieważ płacąca co roku za prawa do transmisji 60 mln dolarów telewizja NBC wycofała się po tym, jak nie udało się namówić żadnego z celebrytów do prowadzenia gali, ani nawet do wręczania statuetek. Ma to związek ze stale pogarszającym się wizerunkiem organizacji. W ubiegłym roku media obiegła informacja, że od 1987 roku stowarzyszenie nie przyjęło ani jednego nowego członka, który nie miałby białego koloru skóry. Na rasizm HFPA w swoich żartach zwracał uwagę prowadzący ceremonię pięciokrotnie Ricky Gervais, w tym w 2020 roku, kiedy z rywalizacji o najważniejszą nagrodę zostały usunięte filmy azjatyckie (w tym późniejszy laureat Oskara „Parasite”) i przesunięte do kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny. O seksizm członków stowarzyszenia oskarżała między innymi Scarlett Johanson. Od lat pojawiają się również oskarżenia o korupcję. W tym roku dwie nominacje otrzymał bardzo nisko oceniany serial "Emily w Paryżu” po "kampanii marketingowej", w ramach której Studio Paramount Network zafundowało 30 członkom HFPA luksusową wycieczkę do stolicy Francji śladami bohaterów serialu. Podobne plotki dotyczyły w przeszłości filmu „Turysta” z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie w rolach głównych. Studio, które wyprodukowało ten film zafundowało dziennikarzom ze stowarzyszenia kosztowną wycieczkę do Las Vegas, której kulminacją był koncert Cher. Nic więc dziwnego, że coraz mniej artystów chce mieć do czynienia z HFPA. Tom Cruise odesłał nawet wszystkie trzy statuetki, które od stowarzyszenia otrzymał.

 

W branży mówi się, że jeśli HFPA nie poprawi pilnie swojego wizerunku, to mogą być ostatnie Złote Globy. Więc przyjrzyjmy się, kto w tym roku zdobył te nagrody. W kategorii film najwięcej, bo po trzy otrzymały filmy „Psie pazury” w reżyserii Jane Campion (w tym dla najlepszego dramatu) oraz najnowsze dzieło Stevena Spielberga „West Side Story” (w tym w kategorii Najlepsza Komedia lub Musical). Ciekawostką jest, że grająca w tym ostatnim filmie Ariana DeBose powtórzyła sukces Rity Moreno, która zagrała Anitę w wersji z 1961 roku. Moreno oprócz Złotego Globu zdobyła również Oscara.

 

Wśród nagród telewizyjnych również 3 statuetki zdobył serial „Sukcesja” (najlepszy serial dramatyczny), z seriali komediowych najbardziej podobał się „Hacks”, który zdobył 2 Złote Globy. A oto pełna lista laureatów:

 

FILM

 

Najlepszy film dramatyczny: "Psie pazury"

Najlepsza komedia lub musical: "West Side Story"

Najlepszy reżyser: Jane Campion "Psie pazury"

Najlepszy scenariusz: Kenneth Branagh "Belfast"

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym: Nicole Kidman "Lucy i Desi"

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym: Will Smith "King Richard: Zwycięska rodzina"

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu: Andrew Garfield "tick, tick... Boom!"

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu: Rachel Zegler "West Side Story"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Kodi Smit-McPhee "Psie pazury"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Ariana DeBose "West Side Story"

Najlepszy film animowany: "Nasze magiczne Encanto"

Najlepszy film zagraniczny: "Drive My Car" (Japonia)

Najlepsza muzyka: Hans Zimmer "Diuna"

Najlepsza piosenka: "No Time to Die" z "Nie czas umierać"

 

TELEWIZJA

 

Najlepszy serial dramatyczny: "Sukcesja"

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny: "Kolej podziemna"

Najlepszy serial komediowy lub musical: "Hacks"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Jeremy Strong "Sukcesja"

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu: Jason Sudeikis "Ted Lasso"

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Michael Keaton "Dopesick"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: MJ Rodriguez "Pose"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu: Jean Smart "Hacks"

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Kate Winslet "Mare of Easttown"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w produkcji telewizyjnej: Sarah Snook "Sukcesja"

Najlepszy aktor drugoplanowy w produkcji telewizyjnej: O Yeong Su "Squid Game"
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!