Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zainicjował w 1975 roku Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Tradycją Międzynarodowego Dnia Muzyki w Polsce jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca specjalnego przesłania na ten szczególny dzień. Autorką tegorocznego przesłania jest wybitna wokalistka jazzowa Urszula Dudziak.

Z muzyką od zawsze

Jestem kobietą 72-letnią w fantastycznej formie, spełnioną i szczęśliwą. Życzę tak się czuć jak ja każdemu, nawet wrogowi, bo nawet wróg się zmieni w uśmiechniętego i życzliwego pod wpływem wewnętrznej, jasnej, dobrej energii. A jak to się dzieje i co jest głównym motorem takich przeobrażeń na dobre??? Jest to magiczne słowo MUZYKA. To ta piękna pani, która leczy, koi i uszczęśliwia.

Jest niezliczona ilość badań naukowych, opisujących niezwykły wpływ muzyki na nasz organizm, na nasze życie. Jedno jest pewne i stwierdził to nawet Goethe: dom, w którym jest muzyka, jest domem szczęśliwym. Jako czteroletnia dziewczynka mieszkająca z rodzicami w powojennym Gubinie poczułam radość, ciekawość, niezwykłe doznanie, kiedy rodzice zawiesili mi na ramionach świąteczny prezent – klejnot, ośmiobasowy, wyjątkowej urody akordeon. Dotykając klawiszy i wygrywając ze słuchu Wśród nocnej ciszy wiedziałam i czułam, że muzyka TO JEST TO i jej dźwięki będą mi towarzyszyć już na zawsze. Co mnie tak pięknie nastawiło do życia? Co mi pozwoliło przetrwać największe burze mojego życia? Fundament w postaci szczęśliwego dzieciństwa, dobrzy, mądrzy rodzice i... MUZYKA! To ona była zawsze ze mną, jak płakałam do poduszki. Szeptała mi do ucha: Uleńko, posłuchaj mnie, a wrócisz do siebie, do Uli roześmianej i szczęśliwej.

Muzyka to terapia, to dobry, życzliwy charakter, to piękne twórcze natchnienie, to samo dobro, a tego najbardziej potrzebuje nasz skołatany, czasami niebezpiecznie zagubiony świat.


Urszula Dudziak


Fot. Oficjalny profil artystkiDo góry!


Społeczna Kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej