Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
E-Biblioteka bezpłatnych lektur szkolnych

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

E-Biblioteka bezpłatnych lektur szkolnych

E-Biblioteka bezpłatnych lektur szkolnych

Około 300 lektur szkolnych zalecanych przez MEN możecie za darmo ściągnąć z legalnych źródeł poprzez internetowy serwis bookto.pl.

Ostatni miesiąc roku szkolnego to czas, w którym nauczyciele nie tylko podsumowują mijający okres, ale także po krótce zapoznają uczniów z tym, co czeka ich po powrocie z wakacji i zachęcają do przeczytania w trakcie letniego wypoczynku lektur, które omawiane będą na zajęciach języka polskiego. Kiedyś zadanie to wiązało się to z wyprawą do szkolnej biblioteki bądź księgarni. Dziś by móc sięgać po lektury wystarczy czytnik e-booków lub komputer. A do wrzucenia do pamięci urządzenia kolejnych woluminów wystarczy dostęp do internetu. 

Zbiór udostępniony na bookto.pl zawiera lektury dla wszystkich poziomów nauczania - od pierwszych klas szkoły podstawowej po liceum. To przede wszystkim książki z kategorii klasyka literatury, czyli dzieła, które trafiły już do domeny publicznej i można z nich korzystać bez ograniczeń lub zostały udostępnione na wolnej licencji. 

Znajdziemy wśród nich zarówno najważniejsze pozycje z polskiej literatury, jak "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, "Bajki" Ignacego Krasickiego, "Chłopi" Władysława Reymonta" czy "Dziady" i "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza, lecz także lektury najsłynniejszych pisarzy obcojęzycznych - od "Iliady" Homera, "Romeo i Julii" Szekspira przez "Świętoszka" i "Skąpca" Molliera po "Chatę wuja Toma" Beecher Harriet Stowe.

Zebrane w katalogu darmowe lektury pochodzą z platform: cdp.pl, ebookpoint, koobe, ktoczyta.pl, nexto, publio, virtualo, woblink oraz wolnelektury.pl. Udostępnione książi czytać na komputerze, tablecie, smartfonie czy dowolnym czytniku ebooków w formatach: epub, mobi i pdf. Do korzystania z plików epub na komputerach stacjonarnych warto zainstalować sobie darmowy program Adobe Digital Edition (ADE), który można pobrać stąd...

Pełny wykaz dostępnych darmowych lektur znajdziecie tutaj...Do góry!


Społeczna Kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej