Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Płyty z filmami odchodzą do lamusa

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Płyty z filmami odchodzą do lamusa

Płyty z filmami odchodzą do lamusa

23.02.16

W 2015 roku zaledwie 15 tytułom wydanym na DVD i Blu-ray na rynku amerykańskim udało się przekroczyć próg 2 mln sprzedanych egzemplarzy. Od dobrych kilku lat sprzedaż systematycznie spada. Zamiast płyt Amerykanie wybierają VOD.

2015 rok na rynku płytowym należał do "Jurrasic World". Nowa odsłona popularnej serii o dinozaurach sprzedała się w łącznej ilości 5,8 mln płyt generując 116 mln dolarów przychodów. To niewiele wobec zeszłorocznego rekordzisty - animacji "Kraina lodu", która sprzedała się w liczbie ponad 11 mln płyt DVD i 7 mln płyt Blu-ray, zaś przychód z jej dystrybucji na nośnikach wyniósł 335 mln dolarów. "Kraina lodu" była co prawda ewenementem, jednak wyniki sprzedaży pokazują, że rynek płyt z filmami kurczy się w tempie ok. 10 procent rocznie. Warto zauważyć, że rekordowy w 2015 roku "Jurrasic Park" rok wcześniej uplasowałby się na trzeciej pozycji - przegrywając, oprócz "Krainy lodu", także z "W pierścieniu ognia", kolejną odsłoną serii "Igrzyska śmierci". Zaś w 2013 roku w ogóle nie znalazłby się na podium.Rok 2015 to pierwszy przypadek, gdy w 20 najlepiej sprzedających się filmów na nośnikach znalazły się tytuły, które nie przekroczyły progu 2 mln sprzedanych egzemplarzy. W wyjątkowo dobrym dla tego segementu rynku 2013 roku 3 mln nie wystarczały na miejsce w TOP 20.

Wyniki jednoznacznie pokazują, że spadek ten ma tendencję rosnącą. To efekt zmian upodobań konsumentów, którzy zamiast płyt sięgają do dynamicznie rozwijających się kanałów VOD. Najlepiej obrazuje to liczba użytkowiników Netflixa, która w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła trzykrotnie - z 21 mln w roku 2011 do 74 mln w roku 2016. Widzowie, powszechnie wyposażeni w urządzenia przenośne z internetem, coraz bardziej zorientowani są na kulturę cyfrową, porzucającąc nośniki fizyczne rezygnując z jakości na rzecz łatwości dostępu w każdym miejscu i czasie. Prognozy dla rynku VOD również prezentują się obiecująco. Obecnie globalny rynek usług Video-On-Demand wyceniany jest na 25 mld dolarów. Kwota ta do końca dekady powinna przekroczyć 60 mld.

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku nośników i cyfrowym nie mają jednak, póki co, większego wpływu na rynek kinowy pozostający zdecydowanie poza ich zasięgiem. W 2015 roku w kinach na całym świecie "Jurrasic World" wygenerował przychód w wysokości 1,67 mld dolarów.

W Polskich kinach sytuacja również ma się dobrze. W ciągu ostatnich dwóch sezonów rodzime produkcje zebrały ponad 20 milionową widownię. To duży sukces na przestrzeni ostatnich lat. Serwisy vod z dnia na dzień poszerzają swój katalog i coraz szybciej wprowadzają najnowsze filmy do swojej. Pełny katalog legalnych źródeł filmowych znajdziecie tutaj..

Dane za serwisem The Numbers
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!