Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Orły - nominacje 2021

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Orły - nominacje 2021

Orły - nominacje 2021

23.04.21

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Kandydatami do nagrody w głównej kategorii są filmy „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Jak najdalej stąd”, „Sala samobójców. Hejter”, „Szarlatan”, czy „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Gala Orłów 2021 zaplanowana jest na przełomie maja i czerwca.


Do Polskich Nagród Filmowych „Orły 2021” zgłoszonych zostało 130 produkcji – a dokładnie 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali. Nominacje uzyskało 14 fabuł, 5 dokumentów i 5 seriali. Głosowanie nad nominacjami zakończyło się 18 kwietnia, a jego wyniki podczas transmisji online ogłosili aktorzy, laureaci Orłów: Joanna Kulig (Orzeł 2019 za „Zimną wojnę”) i Bartosz Bielenia (Orzeł 2020 za „Boże ciało”).


Najwięcej nominacji (14) uzyskał film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka.
Film, co prawda uzyskał taką samą liczbę nominacji, ile jest kategorii, ale został pominięty w kategorii muzyka, ma za to 2 nominacje dla aktorów w roli drugoplanowej. Pozostałe produkcje nominowane do miana Najlepszego Filmu uzyskały: „Sala samobójców. Hejter” - 11 nominacji, „Jak najdalej stąd” i „Szarlatan” po 10, a „Zabij to i wyjedź z tego miasta” - 8. Są wśród artystów tacy, który uzyskali więcej niż jedną nominacje. Najwięcej, 5 szans na wygraną, ma Mariusz Wilczyński – nominowany za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz dwukrotnie w kategorii Odkrycie Roku. To właśnie film Wilczyńskiego był największą niespodzianką 2020 roku, zdobywając jako pierwszy w historii film animowany Złote Lwy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Na pewno zawiedziona, zarówno po gdyńskim festiwalu, jak i po ogłoszeniu nominacji do Polskich Nagród Filmowych może być Małgorzata Szumowska, której film „Śniegu już nigdy nie będzie” był polskim kandydatem do Oscara. Został on, co prawda, wyróżniony 7 nominacjami w 5 kategoriach, jednak nie za reżyserię ani w kategorii Najlepszy Film. Z nominacji do Orłów wynika, że co najmniej 3 z 5 wyróżnionych w głównej kategorii filmów miałoby większe szanse na znalezienie się na krótkiej liście kandydatów do Oscara (był na niej „Szarlatan” Agnieszki Holland zgłoszony przez Czechy), a 2 z nich miałyby nawet szansę na nominację.


Skoro już mowa o Oscarach, to oscarowym pokerem nazywana jest sytuacja, w której jeden film zgarnie nagrody w 5 kategoriach uważanych za najbardziej prestiżowe, czyli za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserie, Najlepszy Scenariusz oraz dla Najlepszego Aktora i Najlepszej Aktorki. Szansę na takie osiągnięcie w tegorocznych Orłach mają aż dwa filmy: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Jak najdalej stąd”.


Oprócz 5 kandydatów do głównej nagrody i filmu „Śniegu już nigdy nie będzie” jeszcze tylko 2 produkcje uzyskały więcej niż jedną nominację. Są to „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej oraz „Zieja” Roberta Glińskiego, które zostały wyróżnione w 5 kategoriach.


Pełna
lista nominowanych znajduje się na stronie Polskiej Nagrody Filmowej. Spotkanie z nominowanymi połączone z wręczeniem certyfikatów odbędzie się w połowie maja. O tym kto w tym roku odbierze nagrodę Orła za Osiągnięcia Życia dowiemy się 20 maja. Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas gali, która planowana jest na przełomie maja i czerwca. Będziemy na bieżąco śledzić kolejne wydarzenia i informować Was o nich na naszej stronie oraz portalach społecznościowych.Filmy fabularne nominowane do Orłów 2021 dostępne w legalnych źródłach:

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”: Canal+, Ipla, PlayNow, Player, VOD.pl

Daleko od Reykjaviku”: Cineman, HBO Go, Ipla, Kino Pod Baranami, Moje e-kino, VOD.pl

Dolina Bogów”: Canal+, Chilli, Ipla, Kino Pod Baranami, Moje e-kino, Netflix, PlayNow, Player, TVP VOD, VOD.pl

Emma”: Canal+, Chilli, iTunes Store, Rakuten

Interior”: Canal+, Cineman, iTunes Store, Player, Rakuten

Jak najdalej stąd”: Cineman, Netflix, Player, TVP VOD

Judy”: Canal+, Cineman, Ipla, Player, TVP VOD, VOD.pl

Nędznicy”: Chilli, HBO Go, Ipla, iTunes Store, Moje e-kino, Rakuten, PlayNow, TVP VOD, VOD.pl

Psy 3. W imię zasad”: Canal+, Ipla, Player, VOD.pl

Sala samobójców. Hejter”: Canal+, Chilli, Ipla, Netflix, PlayNow, Player, Rakuten, VOD.pl

Szarlatan”: Canal+, Cineman, Kino Pod Baranami, Moje e-kino, Nowe Horyzonty, Player, VOD.pl

Wszystko dla mojej matki”: Canal+, Netflix, Player, VOD.pl

Z wnętrza”: TVP VOD

Zabij to i wyjedź z tego miasta”: Kino Pod Baranami, Moje e-kino, Nowe Horyzonty, VOD.pl

Zdrajca”: Canal+, Cineman, Kino Pod Baranami, Moje e-kino, Nowe Horyzonty, Player, VOD.pl

Zieja”: Canal+, Player, TVP VOD

Złotokap”: Canal+, Cineman, Kino Pod Baranami, Moje e-kino, Player

 

Filmy dokumentalne nominowane do Orłów 2021 dostępne w legalnych źródłach:

Lekcja miłości”: HBO Go

Ściana cieni”: TVP VOD

Wieloryb z Lorino”: TVP VOD

Zwyczajny kraj”: TVP VOD

 

Seriale nominowane do Orłów 2021 dostępne w legalnych źródłach:

Chyłka. Rewizja”: Player

Król”: Canal+

Rysa”: Ipla, PlayNow

Szadź”: Player

W głębi lasu”: Netflix

 
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!