Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Kampania "Kradzione nie uczy"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Kampania

Kampania "Kradzione nie uczy"

18.05.15

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wspiera ochronę własności intelektualnej. By przypomnieć studentom, że ściąganie i plagiatowanie jest naruszeniem prawa, przygotowana została specjalna kampania „Kradzione nie uczy”.

Zgodnie z definicją plagiat każdorazowo stanowi naruszenie autorskich praw osobistych. Polega on zarówno na kopiowaniu cudzego tekstu, jak i na przypisywaniu sobie autorstwa nienależącego do nas dzieła. Splagiatowany może być każdy utwór – zdjęcie, film, książka a nawet praca magisterska czy doktorska.

Poprzez kampanię "Kradzione nie uczy" Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu postanowił przypominieć studentom, że konsekwencją takiego działania może być nie tylko ocena niedostateczna z egzaminu oraz niedopuszczenie do obrony pracy dyplomowej, ale nawet kara więzienia. W 2006 roku UEP był jedną z pionierskich uczelni, które wdrożyły oprogramowanie antyplagiatowe. Od 2009 roku w programie „Plagiat” sprawdzane są obowiązkowo wszystkie prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i dyplomowe pisane przez studentów UEP.

W ramach kampanii "Kradzione nie uczy" uczelnia zwraca uwagę na pozytywne aspekty jakie przynosi uczciwe i rzetelne pisanie prac naukowych. "Przygotowanie się do egzaminu czy samodzielne pisanie pracy dyplomowej rozwija zdobyte na Uczelni umiejętności i zwiększa przewagę studentów i absolwentów UEP na rynku pracy" - czytamy na stronie uczelni.

Akcja "Kradzione nie uczy" nie jest ograniczona wyłącznie do murów UEP. Uczelnia zaproponowała szkołom podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, by włączyły się do akcji i promowania roli ochrony własności intelektualnej w edukacji.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!