Łyk sztuki do kawy - "W altanie"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "W altanie"

27.04.18

Aleksander Gierymski niewątpliwie wyprzedził swój czas. Za życia nazywany „malarzem dla malarzy” mierzył się z brakiem zrozumienia u publiczności i krytyków, których określał "durniami" i "estetycznie artystycznymi kanaliami". Twórca nieustannie zabiegał o uznanie i środki do życia, nigdy się nie ożenił, za to przez wiele lat bez wzajemności kochał się w Helenie Modrzejewskiej.

W altanie” pokazuje fascynację malarza światłem i kolorem, jest też odpowiedzią na zarzut, że potrafi malować tylko życie najuboższych. Gierymski (1850-1901) był skrajnym perfekcjonistą. Pierwsza wersja obrazu „W altanie” (zniszczona przez malarza) powstawała pięć lat i poprzedziły ją setki szkiców, z których część jest uważana za samodzielne dzieła malarskie.

Obrazy Aleksandra Gierymskiego można oglądać między innymi w Cyfrowym Muzeum Narodowym w WarszawieMuzeum Narodowym w Krakowie.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!