Łyk sztuki do kawy na Noc Muzeów

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy na Noc Muzeów

Łyk sztuki do kawy na Noc Muzeów

17.05.24

"Astronomowie twierdzą, że takich konstelacyj, jakie są w tym obrazie, nie ma na niebie rzeczywistym, że to na chybił trafił narzucone punkciki - jest to zarzut, nie dotyczący artystycznej wartości obrazu. Prawda w sztuce nie zależy od prawdziwości sytuacji przedstawionej - niebo Chełmońskiego z całym swoim nieporządkiem astronomicznym jest zupełnie prawdziwe" – pisał Witkacy o obrazie Józefa Chełmońskiego "Noc gwiaździsta". Mamy nadzieję, że tak rozgwieżdżone niebo będzie Wam towarzyszyć przez całą Noc Muzeów! Mając nad głowami takie konstelacje, pomyślcie wtedy o Chełmońskim.

Józef Chełmoński herbu Prawdzic (1849-1914) był jednym z najwybitniejszych malarzy polskich. Naukę rysunku rozpoczął w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, poźniej dostał się do monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nosił czerwone rajtuzy konnicy rosyjskiej, granatową ułańską kurtkę oraz czapkę konduktorską Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej - takim niebalanym strojem bardzo zwracał na siebie uwagę w czasie studiów. W 1875 roku wyjechał do Paryża. Jego obrazy, na których przedstawiał m.in. polską wieś i konie w galopie szybko zyskały liczne grono wielbicieli i przyniosły sławę artyście.

O ile we Francji obrazy malarza szalenie się podobały, w Polsce malarstwo Chełmońskiego nie przypadło od razu do gustu znawcom sztuki. Zachęta nie chciała przyjąć jego obrazów na wystawę w 1888 - wśród obrazów odrzuconych przez Towarzystwo Sztuk Pięknych znalazła się właśnie pięknie opisywana przez Stanisława Witkiewicza "Noc gwiaździsta". Decyzja Zachęty wywołała oburzenie i skandal artystyczny, a nadesłane przez Chełmońskiego obrazy pokazano na prywatnym pokazie. Dziś "Noc gwiaździsta" znajduje się w kolekcji prywatnej. Jeśli nie możecie wziąć udziału w Nocy Muzeów, przeczytajcie nasze rekomendacje wirtualnych wycieczek po muzeach świata.


Zdjęcie główne: Wikipedia/Domena Publiczna
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!