Łyk sztuki do kawy - "Zaduszki. Godzina duchów"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "Zaduszki. Godzina duchów"

31.10.18

"Jaki świat widny! Jaka noc cicha! / Jak krzyże skrzypią, skrzypią, a jęczą... / Jak macierzanka po grobach dycha... / Jak mgła się winie przędzą pajęczą..." - pisała Maria Konopnicka w poemacie "Z tamtego świata", który jest nietypową recenzją tryptyku "Zaduszki" Witolda Pruszkowskiego. Niestety z całego dzieła zachował się tylko rysunek wykonany pastelami, który był odwzorowaniem jego pierwszej części. Witold Pruszkowski uczył się malarstwa i rysunku u Tadeusza Goreckiego (zięcia Adama Mickiewicza), a następnie studiował w Monachium i Krakowie. Jego obrazy nawiązywały do wiejskich baśni i legend, łącząc ludowe podania z romantyczną nastrojowością i mistycyzmem. Niezwykła jest historia związana ze śmiercią artysty. Najpierw zniknął bez słowa po odwiedzeniu rodziny w Kołomyi, a następnie w niewyjaśnionych okolicznościach trafił na dworzec w Budapeszcie, gdzie odnaleziono go na dwa dni przed śmiercią w stanie skrajnego wyczerpania.

Obraz "Zaduszki. Godzina duchów" znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, najważniejszego punktu na muzealnej mapie Polski. Pozostałe części tryptyku możemy podziwiać jedynie na fotografiach, a ich poetycki opis stworzony przez Marię Konopnicką znajdziecie m.in. w Wikiźródłach. W poszukiwaniu obrazów związanych z polskimi tradycjami dziadów zajrzyjcie do muzeów, które znalazły się w Kulturze Na Widoku.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!