Łyk sztuki do kawy - "Pokłon Trzech Króli"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "Pokłon Trzech Króli"

03.01.20

Obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli kończy trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia. Według Ewangelii św. Mateusza, tego dnia do Betlejem  przybyli mędrcy podążając za Gwiazdą Betlejemską:

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon”.

 

 „Pokłon Trzech Króli” uwiecznił na swoim obrazie, a właściwie szkicu, Leonardo da Vinci.

Da Vinci opracował pierwszy szkic tego obrazu, a dzieło dokończył nieznany włoski artysta. Obraz u mistrza zamówił w 1481 roku klasztor San Donato w Scopeto. Miał to być obraz ołtarzowy, a na jego wykonanie Leonardo da Vinci miał 30 miesięcy. Z nieznanych przyczyn, zamówienia nie dokończył - czy jego projekt nie spodobał się zakonnikom, czy też sam Leonardo stwierdził, że nie podoła wyzwaniu? Nie wiadomo... Szkic trafił na kilkanaście lat do piwnic zakonu i dopiero po tym czasie zlecono jego ponowne wykonanie nieznanemu malarzowi.  

 

Obraz można zobaczyć już teraz na stronie internetowej Galerii Uffizi we Florencji - jednego z najstarszych muzeów w Europie.

 

Jeśli chcecie oglądać inne działa sztuki i wirtualnie zwiedzać muzea świata zapraszamy do Bazy Legalnych Źródeł.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!