Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Edukacja obywatelska dla najmłodszych

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Edukacja obywatelska dla najmłodszych

Edukacja obywatelska dla najmłodszych

21.03.14

– Na przykład jak coś jest w internecie, to chyba jest niczyje… Czy może wszystkich? - pyta jedna z postaci najnowszej książki Anny Karwińskiej, która uczy dzieci funkcjonowania w społeczeństwie. 


Wydany przez Narodowe Centrum Kultury „Druciak, Puszek, Zakładka i inne Isty. Liczby Kultury” to książka, która powstała w ramach kampanii „Kultura się liczy” i jest prostym przewodnikiem po zasadach życia w społeczeństwie. Skierowana do dzieci, ilustrowana przez Jana Bajtlika opowieść na prostych przykładach przedstawia wzorce zachowania i tłumaczy wiele zawiłych spraw w sposób przystępny.

Z książki dowiemy się, że każdy człowiek jest istotą społeczną – czyli właśnie tytułową Istą. Nauczymy się również jak nie dać się zmanipulować reklamom i że w społeczeństwie potrzebny jest przywódca, bo dyrygent nie może grać na wszystkich instrumentach naraz. Znajdziemy odpowiedź na pytanie: jak to jest, że Francuz strzela gole dla Polski, a wcale Polakiem być nie musi?

Autorka w rozmowie z maskotkami ilustruje ważne i trudne tematy, poddając tym samym pomysł rodzicom na to, jak z dzieckiem rozmawiać. Pod każdym rozdziałem znajdziemy dodatkowe pytania do zadania dziecku i rodzicowi.

Bardzo ważne są rozdziały dotyczące kultury. Puszek, Druciak i Zakładka przeprowadzają nas przez krótką historię sztuki, rozmyślają nad tym „czy obraz musi być piękny?” i opowiadają o tym, skąd biorą się pomysły. W pewnym momencie pada pytanie: „A jak taki pomysł jest niczyj? – zapytał Druciak. – Na przykład jak coś jest w internecie, to chyba jest niczyje… Czy może wszystkich?”. Karwińska odpowiada, tłumacząc, czym są prawa autorskie i że cytaty nie są bezpańskie, wszystko ma swojego autora a nielegalne używanie dóbr cudzego autorstwa jest zwykłą kradzieżą. W jednym z ostatnich rozdziałów, wyedukowane już zabawki, rozważają definicję samej kultury i jej tworzenia. „Wspólna kultura łączy nas w całość, możemy razem działać, bo podobnie rozumiemy to, co jest ważne i potrzebne”. Pada również ważne pytanie o to, kto robi kulturę i jak ważna jest wspólnota oraz współdziałanie. Druciak i inne Isty widzą też ważną rolę kolejnych pokoleń w dodawaniu nowych elementów kultury, które zastępują nieaktualne formy. Nowe rozwiązania technologiczne mogą pozwolić np. na zaangażowanie się w tworzenie kultury – nie tylko na nielegalne korzystanie z pracy autorów.

Polecamy książkę pani prof. Anny Karwińskiej, socjologa i „eksperta ds. bajek” – od „Opowiadaczki” nauczyć się mogą wiele nie tylko dzieci ale i trochę starsi czytelnicy.





Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura




Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!